Έμειναν στο «Χ» τα κορίτσια του ΑΟΧ

0

aox-yfaistos-panigirismoi-dimitriadi-Γιώργος-Μαυράκης-photos

Ισόπαλο με 1-1 ,όπως και στον πρώτο γύρο, τελείωσε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής μεταξύ ΑΟΧ και Ηφαίστου.

Στο πλευρό των κοριτσιών του ΑΟ Χανιά, στο γήπεδο των Μουρνιών, βρέθηκαν τόσο οι “Blue Boys” όσο και αρκετοί φίλοι της ομάδας.

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ καλό ρυθμό, στο μεγαλύτερο μέρος του, κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες λόγω του κρύου και της βροχής, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν με το γρήγορο γκολ της Κατρόση μόλις στο 5΄.

Η συνέχεια ανήκει στα κορίτσια του ΑΟΧ που πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν την εστία των φιλοξενούμενων κυρίως από στημένες φάσεις. Τα πολλά συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ έδειχναν και την πίεση που ασκούσαν οι παίκτριες του ΑΟΧ, ωστόσο δεν κατάφεραν να μετατρέψουν κάποιο σε κόρνερ, μίας τόσο η Μαραγκουδάκη που βρέθηκε ελεύθερη στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με το κεφάλι άουτ, όσο και η Γκουσγκούνη εξίσου στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως ήθελε με αποτέλεσμα να διώξουν οι παίκτριες της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ο Ήφαιστος που είχε το γκολ που ήθελε από νωρίς αμυνόταν αρκετά καλά και περίμενε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, ωστόσο, η Γιακουμάκη ήταν εκεί που έπρεπε ώστε να κρατήσει το σκορ στο 0-1, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο έπεσε αρκετά ο ρυθμός του παιχνιδιού με τις παίκτριες πάντως του ΑΟΧ να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης. Μία ισοφάριση που ήρθε με ένα καταπληκτικό γκολ της Δημητριάδη στο 64΄. Μετά από σέντρα της Ζντράβκοβιτς η μπάλα πήγε στην έμπειρη φορ του ΑΟΧ και αυτή βάζοντας πλάτη την προσωπική της αντίπαλο Τσώνη κατάφερε να γυρίσει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Χωρίς την σπουδαία φάση από εκεί και πέρα το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόβαθμες.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι δυο ομάδες παρέμειναν ισόβαθμες και αήττητες με τον Ήφαιστο, όμως, να προπορεύεται λόγω καλύτερης,συνολικά, διαφοράς τερμάτων.

Φάσεις

1’ Σουτ Κατρόση άουτ
6’ ΓΚΟΛ 0-1 Σέντρα Πάκου, πλάσε της Κατρόση ακουμπάει η Γιακουμάκη αλλά η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα
14’ Κεφαλιά Καλδαρίδου άουτ
27’ Κόρνερ της Γιαννούτσου διώχνει με δυσκολία η Μπομπότη
30’ Σουτ Καλδαρίδου η Περουλάκη διώχνει μπροστά από την εστία αλλά πάνω στην Μελίσση, σουτ της τελευταίας απομακρύνει η Ζντράβκοβιτς
32’ Κεφαλιά Μαραγκουδάκης άουτ
48’ Κεφαλιά της Μανωλίτση παράλληλα από την εστία η Γκουσγκούνη δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.
50’ Σουτ Σαρρή άουτ
62’ Σουτ Μανωλίτση άουτ
63’ Σουτ Μελίσση μπλοκάρει η Γιακουμάκη
64’ ΓΚΟΛ 1-1 Εκτέλεση φάουλ της Ζντράβκοβτις στην Δημητριάδη η μπάλα, γυρίζει και στέλνει την μπάλα στο γάμα της εστίας
81’Σουτ Σαρρή άουτ
87’ Σουτ Γιαννούτσου μπλοκάρει η Μπομπότη.

ΑΟΧ (Μ. Βεργανελάκης): Γιακουμάκη, Νάνου, Μαραγκουδάκη, Περουλάκη (55′ Καραμουσαδάκη), Γκουσγκούνη, Ζντράβκοβιτς, Μαυροματίδη (90΄Μασούρη) Γιαννούτσου, Δημητριάδη, Σαρρή, Μανωλίτση.

Ήφαιστος (Ν. Λαμπράκος): Μπομπότη, Κατσικάρου, Ευσταθίου, Τσώνη, Μεθονίτη, Πάκου, Μυλωνά, Μελίσση (88΄Πότση), Κιάμου (68΄Σκάρλου), Καλδαρίδου, Κατρόση (80΄Καραγιαννίδη).