Έμεινε ο Παναιγιάλειος

0

Τη νίκη με 3-2 επί του Ηρακλή Ψαχνών πήρε ο Παναιγιάλειος, ο οποίος με το «τρίποντο» αυτό πανηγύρισε την παραμονή του στην κατηγορία, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που δημιούργησε πρώτος ευκαιρίες, αλλά ο Ηρακλής Ψαχνών απάντησε και μάλιστα άνοιξε και το σκορ. Στο 26΄ο Πουλάκος με δυνατό σουτ έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη συνέχισε να πιέζει και τελικά ήρθε η λύτρωση. Τρία λεπτά αργότερα ο Φουρτάδο ισοφάρισε σε 1-1.

Οι «μελανόλευκοι» ήθελαν τη νίκη ώστε να είναι σίγουροι για τη σωτηρία τους και έτσι συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ, το οποίο ήρθε εν τέλει στο 43′, με δράστη και πάλι τον Φουρτάδο, ο οποίος με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Μανιάτη και έκανε το 2-1 για την ομάδα του, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τα πρώτα λεπρά του δεύτερου 45λεπτου δεν είχαν κάτι το αξιόλογο, όμως, η κίνηση του Παναγιώτη Γκουτσίδη να περάσει στο ματς τον Μίλιεβιτς αποδείχτηκε σωστή, καθώς στο 59′ βρήκε τον Φουρτάδο, ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του, αλλά και τα δικά του.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι παίζουν μόνο για τη νίκη και στο 61′ βρήκαν για τρίτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σκαρτσίλα, το οποίο τους έφερνε μια… ανάσα από την παραμονή.

Το σύνολο του Τίμου Καβακά ήθελε να κλείσει την χρονιά με νίκη εντός έδρας και το πάλεψε, αφού στο 78′ δημιούργησε μια καλή ευκαιρία, αλλά αν και έφτασε κοντά στην… πηγή, δεν ήπιε νερό, ενώ στο 85′ είχε και δοκάρι. Εν τέλει η πίεση απέφερε καρπούς για τους γηπεδούχους, καθώς ο Καρντόσο με διπλή προσπάθεια μείωσε σε 3-2 για τον Ηρακλή Ψαχνών, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Ηρακλής Ψαχνών (Tίμος Καβακάς): Μανιάτης, Μπακομήτρος, Ραπτάκης, Παληγεώργος, Παλαιολόγος (62′ Τσούπρος), Ενρίκο, Τσιμότζι, Μάκο, Πολίτης, Πουλάκος (46′ Καρκασίνας), Μπαλαράμπε (86′ Γουόρντεν)

Παναιγιάλειος (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Mπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Τζημογιαννης, Ιωάννου, Νάστος (77′ Μπούνας), Μωυσίδης, Πιζ (58′ Γκουτσούλιας), Μπουρλάκης (53′ Μίλιεβιτς), Σκαρτσίλας, Φουρτάδο