Έσπασε το ρόδι ο Πάγκαλος (HL)

0

aox-axarnaikos-pagalos

Με τον Πάγκαλο να πετυχαίνει ένα «χρυσό» γκολ στο 87΄ ο ΑΟ Χανιά πέτυχε την πρώτη του εντός έδρας νίκη κόντρα στον Αχαρναϊκό, στο Εθνικό Στάδιο Χανίων, για την 8η αγωνιστική της Football League 2.

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν από την αρχή πως θα κριθεί στο ένα γκολ ο ΑΟ Χανιά, που είχε τη συμπαράσταση περίπου 600 φίλων, με τον Ντίνο Πάγκαλο με μία πολύ καλή ατομική προσπάθεια να δίνει την λύτρωση στο 87΄ κατάφερε να πάρει ένα χρυσό… τρίποντο. Με έναν Αχαρναϊκό να σπαταλάει όσες ευκαιρίες του δόθηκαν να ανοίξει αυτός πρώτος το σκορ και να το πληρώνει στο τέλος.

Ο αγωνιστικός χώρος του Εθνικού Σταδίου Χανίων δεν επέτρεψε τόσο στον ΑΟ Χανιά όσο και στον Αχαρναϊκό να αποδώσουν, με βάση την ποιότητά τους, όσα θα μπορούσαν ώστε να υπάρξει και θέμα. Έτσι , το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν κυρίως με μακρινά σουτ να απειλήσουν τις δύο εστίες.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο 2ο ημίχρονο με τον Αχαρναϊκό να έχει ένα δεκάλεπτο… δικό του χάνοντας 2-3 τρεις πολύ καλές ευκαιρίες ώστε να σκοράρει, με αποκορύφωση το δοκάρι μετά από το σουτ του Καλογερόπουλου στο 65΄. Ωστόσο, στο 87΄ ήρθε ο Ντίνος Πάγκαλος να «χορέψει» την άμυνα των φιλοξενούμενων και με ιδανικό πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας έτσι ένα «χρυσό» τρίποντο στην ομάδα του, που έφτασε τους 10 βαθμούς.

ΦΑΣΕΙΣ

87′ ΓΚΟΛ για τον ΑΟΧ! Με σουτ του Πάγκαλου
75′ Σουτ Δουμάνη άουτ
71′ Σουτ του Γωνιωτάκη μέσα από την περιοχή απομακρύνει αμυντικός του Αχαρναϊκού!
65′ Σουτ του Καλογερόπουλου στο δοκάρι
60′ Διπλή απειλή από Αχαρναϊκό
59΄Σουτ του Χριστόπουλου άουτ!
58΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Αχαρναϊκό με τον Νιάρο το σουτ του οποίου λίγο έξω
44΄ Σουτ του Μποχώνη λίγο άουτ
41΄ Καλή αντεπίθεση για ΑΟΧ αλλά ο Μπαρτζίδης σούταρε άουτ!
35′ Σουτ του Πάγκαλου άουτ
27΄ Σουτ Δουμάνη, κόντραρε η μπάλα κόρνερ για τον ΑΟΧ
19΄Ο Καλογερόπουλος πλάσαρε άουτ με εξουδετερωμένο τον Μαρκαντωνάκη
6′ Σουτ Δουμάνη εκπληκτική απόκρουση Παγούδη σε κόρνερ!

Α.Ο.Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Μαρκαντωνάκης, Καμπλιώνης (77′ Τσιτλακίδης), Μποχώνης, Ψυχουντάκης, Πυθαρούλης, Βουρβαχάκης, Μποτωνάκης (64′ Ζντραβγκοβιτς), Δουμάνης, Μπαρτζίδης(46′ Κορτσινίδης), Γωνιωτάκης, Πάγκαλος

Αχαρναϊκός (Φώτης Θανέλας): Παγούδης, Μάναλης (89′ Καλαμιώτης), Μαγγίνας Αθανασόπουλος (85′ Δαβαρίνος),Καλογερόπουλος, Βεστάκης, Νιάρος, Χριστόπουλος, Δημόπουλος, Αναστασίου, Νεόφυτος.