Έχασε έδαφος για τη πεντάδα

0

Τη Κυριακή(5/3 17.15) ο Πλατανιάς ηττήθηκε από τη Ξάνθη στα Πηγάδια με σκορ 1-0, χάνοντας παράλληλα σημαντική ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τη πεντάδα.
Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, καθώς είχε ελάχιστες φάσεις, από τις οποίες οι περισσότερες δημιουργήθηκαν από στημένες φάσεις. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 39ο λεπτό, όταν ο Τριάδης εκτέλεσε το κόρνερ η κομπίνα με τον Φλίσκα να κάθεται μπροστά από τον Σωτηρίου λειτούργησε εξαιρετικά και ο Γιουνές τους πρόλαβε όλους και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους.
Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Ο Παράσχος στο 56ο λεπτό αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα των Χανίων. Για να το πετύχει αυτό έβγαλε έναν στόπερ (Κάργα), και έβαλε έναν μεσοεπιθετικό (Γουνδουλάκη) με αποτέλεσμα το 3-5-2 να γίνει 4-3-3. Ο Πλατανιάς έγινε ο κυρίαρχος του αγώνα κι άρχισε να δημιουργεί φάσεις. Ο τερματοφύλακας όμως της Ξάνθης βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα. Αρχικά στο 54ο λεπτό έδιωξε με τα ακροδάχτυλα το σουτ του Μουνάφο. Στη συνέχεια ο Πλατανιάς είχε ακόμα μία καλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Πιο συγκεκριμένα στο 71ο λεπτό το σουτ του Μανούσου αρχικά και στη συνέχεια η κεφαλιά του Γιορέντε αποκρούστηκε από το Ζίβκοβιτς. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία σημαντική ευκαιρία του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Βασιλακάκης (89′ Πιτσέλι), Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς (68′ Λουσέρο), Λισγάρας, Καμαρά (83′ Μεχία)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας (56′ Γουνδουλάκης), Καρυπίδης, Μενδρινός (85′ Στανισάβλιεβιτς), Μουνάφο, Μανούσος, Σίγκνεβιτς, Γιορέντε, Στάθης, Βάντερσον (84′ Αποστολόπουλος), Πριντέτα