Α΄ΕΠΣΧ όμιλος τίτλου: Κοντά στον τίτλο η Ιωνία

0

iwnia-stadio-1

Με τέσσερα παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστική στον όμιλο τίτλου στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Χανίων, το Σάββατο (9/3), εκεί όπου η Ιωνία νίκησε και είναι πλέον πολύ κοντά στον τίτλο, ενώ νίκες πέτυχαν και οι, Κορωνίδα, Ίκαρος και ΔΑΑΟΧ.

Πολύ κοντά στον τίτλο έχει φτάσει η Ιωνία 2000 μετά τη νίκη της με 1-0 επί της ομάδας των Ροδωπού κρατώντας έτσι την διαφορά από τους διώκτες της στο +8. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Μεζαρτζόπουλος (60΄) από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Μόνος δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα έμεινε ο Ίκαρος που με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-1 την Ασπίδα, στα Νεροκούρου. Οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με τον Λούλο στο 30΄ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Δερουκάκη στο 45΄, ωστόσο, αυτό δεν έγινε και στο 2ο ημίχρονο ο Ίκαρος, που «ξύπνησε», αρχικά ισοφάρισε με τον Λιονάκη στο 60΄για να έρθει ο Χριστόπουλος στο 65΄και 90΄να πραγματοποίηση την ανατροπή και αν χαρίσει στην ομάδα του τους τρις βαθμούς της νίκης.

Την ήττα γνώρισε ο Ακρίτας με 2-1 κόντρα στην Κορωνίδα και πλέον είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Λεσεμίν (10΄) και Μαρινάκης (85΄) ενώ για τους ηττημένους είχε ισοφαρίσει ο Μπόκεφ (55΄) με πέναλτι. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί πως η Κορωνίδα πέτυχε το νικητήριο γκολ με 10 παίκτες καθώς στην φάση του γκολ του Μπόκεφ ο Μαρίν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος, ο ΔΑΑΟΧ χρειαζόταν όπωσδήποτε τη νίκη επί του Άρη Σούδας και την πέτυχε με γκολ του Ράπτη στο 65, παίρνοντας έτσι τρις πολύτιμους βαθμούς.