ΑΓΟΡ: Αναμενόμενη ήττα στην Αθήνα

0

Σε ένα παιχνίδι που ο νικητής είχε κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο (26-16), Παναθηναϊκός και Ρέθυμνο έπαιξαν ελεύθερα προσφέροντας θέαμα σε όσους αποφάσισαν να περάσουν το απόγευμα της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» χωρίς να αντιμετωπίσουν την παραμικρή δυσκολία πήραν άνετα τη νίκη με 92-50 επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Με τη διαφορά να έχει… ξεφύγει από το δεύτερο, κιόλας, δεκάλεπτο, ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να κάνει αρκετές δοκιμές, που περιελάμβαναν τη χρησιμοποιήση του Άντι Πάνκο σε θέση σμολ φόργουορντ, όσο και αυτή του Χίλτον Άρμστρονγκ σε θέση πάουερ φόργουορντ, όταν οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν με «δίδυμους πύργους» (Άρμστρονγκ – Σκορδίλης) στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Οι Κρητικοί διαθέτουν μία πολύ επικίνδυνη ομάδα που έχει «άγνοια κινδύνου», όπως τόνισε και χθες ο Αργύρης Πεδουλάκης και φρόντισαν να το αποδείξουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με μπροστάρη τον Κάρτερ, ο οποίος σημείωσε τους εννέα πρώτους πόντους του Ρεθύμνου, η ομάδα του Στέργιου Κουφού έδειξε πως θα δυσκολέψει τους «πράσινους».

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη αφού ο Παναθηναϊκός βρήκε σταδιακά ρυθμό ξεπερνώντας το αρχικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε με τη διάσπαση της άμυνας ζώνης που έπαιζε το Ρέθυμνο, φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη με 92-50.

Διαιτητές: Πουρσανίδης – Παφίλης – Νικολούλης.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 53-28, 68-39, 92-50.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 7, Μπράμος 11 (3), Πάνκο 6, Ματσιούλις11 (3), Άρμστρονγκ 6, Ούκιτς 9 (1), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11 (1), Κίτσεν 4, Γιαννόπουλος 11 (1), Σκορδίλης 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 4 (1), Ουάιτ 3, Αγγελόπουλος 2, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 5, Κόμματος, Κάρτερ 15 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9, Σιζόπουλος 2.