Ανώτερος ο Άρης »πέρασε» από τα Χανιά

Τη Κυριακή(2/4 15.00) ο ΑΟΧ γνώρισε την ήττα από τον Άρη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Football League με σκορ 0-2. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την ομάδα των Χανίων, η οποία έμεινε στους 27 βαθμούς. Ο Άρης μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και στα πρώτα λεπτά είχε τρεις καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο 8ο και στο 12ο λεπτό ο Γεωργίου απέκρουσε τα σουτ του Παυλίδη, όπως και αυτό του Τάτου στο 22ο λεπτό. Στη συνέχεια του πρώτου 45λέπτου, οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου είχαν την υπεροχή, αλλά δυσκολεύονταν αισθητά να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Γεωργίου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Κωστένογλου θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική πέρασε στο ματς τον Αντώνη Καπνίδη(46ο λεπτό). Μετά από αυτή την αλλαγή η πίεση από την ομάδα του Άρη για κάποιο γκολ αυξήθηκε κατακόρυφα. Στο 63ο λεπτό ο Τάτος έδωσε στον Παυλίδη, αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Καπνίδης με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1. Στο 70ό λεπτό ο Άρης είχε την ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, όταν ο Τάτος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, αλλά το σουτ που έκανε ο Καπνίδης κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Ντούνης πήγε να πιάσει την κεφαλιά αλλά τον χτύπησε στο κεφάλι ο Ηρακλής, με αποτέλεσμα να καταλογιστεί το πέναλτι. Ο Τάτος δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 71ο λεπτό και έδωσε διαφορά ασφαλείας στον Άρη γράφοντας το 0-2. Η ομάδα των Χανίων πίεσε στα τελευταία λεπτά με αποκορύφωμα τη φάση στο 87ο λεπτό, όταν ο Δαμιανάκης σούταρε πάνω στον Διούδη και στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στο κεφάλι του Ρούνεϊ που αστόχησε εξ’ επαφής με το Διούδη εξουδετερωμένο.

ΑΟΧ (Ν. Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Ηρακλής (72′ Αφράτης), Κοζάκης (72′ Ντούμος), Τσουκάνης, Δαμιανάκης, Φουρλάνος, Λάσκαρης (84′ Μηλιώτης), Αποστολόπουλος, Ρούνεϊ, Σταματής

ΑΡΗΣ (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Τζανακάκης (77′ Καράμπελας), Ρόβας (72′ Μακουτά), Πίτου (46′ Καπνίδης), Τάτος, Παυλίδης, Ντούνης, Ιλιτς

ΣΚΟΡΕΡ: 63′ Καπνίδης, 71′ πεν. Τάτος

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), Λυμπερόπουλος (Αθηνών)

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.