ΑΟΧ Γυναικείο: Νίκη σε… άσχημη μέρα

0

aox-xalkida-gynaikes-penalti

Σπουδαία νίκη πέτυχε η γυναικείο ομάδα του ΑΟ Χανιά κόντρα στις Άβαντες Χαλκίδας για την 5η αγωνιστική στην Β΄ Εθνικής στο γυναικείο πρωτάθλημα, στις Μουρνιές.

Τα κορίτσια του ΑΟΧ χωρίς να αποδώσουν τα αναμενόμενα, με βάση της ποιότητας που έχουν, κατάφεραν με δύο γκολ της Γιαννούτσου ( 73’, 90’ ) και την εξαιρετική μέρα της Σαρρή να πάρουν μία νίκη που τις κρατάει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στο γήπεδο των Μουρνιών παρά το κρύο και την βροχή βρέθηκαν τόσο οι «Blue Bloys» όσο και άλλοι φίλοι της ομάδας.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν δυνατά και μόλις στο 2΄ με την Μισιρλή να επισκέπτονται με αξιώσεις την εστία της Γιακουμάκη, με την τερματοφύλακα όμως του ΑΟΧ να «φωνάζει» από νωρίς παρόν. Τα κορίτσια από την Χαλκίδα συνέχισαν να έχουν την κυριαρχία των κινήσεων και στο 20΄ έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ όταν η Τσόκου βρέθηκε στην μικρή περιοχή της Γιακουμάκη όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Η χανιώτικη ομάδα στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε αρκετά νευρικά με τα κορίτσια να μην μπορούν να βρεθούν μεταξύ τους με αποτέλεσμα να προσπαθούν να επιτεθούν κυρίως με ατομικές ενέργειες και ειδικότερα με την Σαρρή που έπαιρνε τις επιθετικές ενέργειες τις ομάδα. Μάλιστα η ταλαντούχα μικρή παίκτρια του ΑΟΧ χρεώνεται και μία πολύ καλή μακρινή μπαλιά στην Στεφανουδάκη, η οποία μπήκε, μάλιστα, στην περιοχή και με όμορφο πλασέ νίκησε την Στεφανοπούλου Ε., όμως, το γκολ δεν μέτρησε καθώς η επόπτης σήκωσε οφ-σάιντ με αποτέλεσμα η μεσοεπιθετικός του ΑΟΧ να δεκτή κίτρινη κάρτα, επειδή συνέχυσε την φάση μετά το σφύριγμα του κ. Κρασαγάκη. Όσο περνούσε η ώρα τα κορίτσια του ΑΟΧ ανέβαζαν «στροφές» και 34΄η Σαρρή μετά από όμορφη κάθετης πάσας από την Ζντράβκοβιτς βγήκε τετ α τετ με την Στεφανοπούλου Ε. όμως στην προσπάθειά της να περάσει την μπάλα πάνω από την τερματοφύλακα έκανε επιθετικό φάουλ με την συνέχεια της φάσης να είναι ως μη γενόμενη, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τα κορίτσια του ΑΟΧ έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ και να τους ξεκλειδώσει τα πόδια… με την Μανωλίτση να κερδίζει τις αμυντικές της Χαλκίδας, μετά από κόρνερ της Γιαννούτσου, όμως, η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με τον προπονητή της φιλοξενούμενης ομάδας να λέει χαρακτηριστικά… «μας λυπήθηκε ο Θεός».

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τα κορίτσια από τη Χαλκίδα και πάλι να είναι στην επίθεση… έχοντας κάποια σουτ που, όμως, δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα την Γιακουμάκη, ενώ, στο 49΄ έμειναν και με 10 παίκτριες καθώς η Κηρύκου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Κρασαγάκη, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στην Σαρρή. Τα κορίτσια του ΑΟΧ ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποτέλεσμα να βρίσκουν χώρους και να προσπαθούν αρκετά σουτ με τις Γιαννούτσου, Ζντράβκοβιτς και Σαρρή και τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο να ωθεί τα κορίτσια να πετύχουν γκολ. Ένα γκολ που ήρθε από την άσπρη βούλα του πέναλτι, καθώς η Σαρρή στο 73΄ πέρασε όμορφα την Στεφανοπούλου Μ. και μπήκε στην περιοχή της Στεφανοπούλου Ε., με την Ακριώτη να την ανατρέπει, καθώς δεν μπορούσε να την σταματήσει και αλλιώς. Η Γιαννούτσου ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ωστόσο, την ώρα που πήγαιναν οι φιλοξενούμενες στην σέντρα ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα την Πυθούλα μετά από υπόδειξει του βοηθού του, Πατεμτζή. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν ποιο εύκολα για την χανιώτικη ομάδα, αφού, εκτός από το σκορ, το αριθμητικό πλεονέκτημα είχε και την ψυχολογία ήταν υπέρ της. Ωστόσο, η Σαρρή στο 84′ αντίκρισε μία κίτρινη κάρτα για θέατρο από τον κ.  Κρασαγάκη με τον κόσμο και τον πάγκο της χανιώτικης ομάδας να «φωνάζει» για πέναλτι και όχι άδικα… καθώς υπήρξε επαφή. Το τελικό 2-0 πραγματοποίησε, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, η Γιαννούτσου στο 90΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Α.Ο. Χανιά (Βεργανελάκης): Γιακουμάκη, Νάνου, Καλαφάτη (38′ Καραμουσαδάκη), Γκουσγκούνη (63′ Μπραουδάκη), Γιαννούτσου, Σαρρή, Ζντράβκοβιτς, Μαυροματίδη, Μανωλίτση, Στεφανουδάκη (78′ Μασούρη), Μαραγκουδάκη,.

Άβαντες Χαλκίδας (Σταθαρας): Ε. Στεφανοπούλου, Μ. Στεφανοπούλου, Κηρύκου, Τροχούτσου, Μισιρλή, Ακριώτη, Πύθουλα, Τσόκου, Λόγου, Ελευθερίου, Οικονόμου.