ΑΟΧ Γυναικείο: Σπουδαία νίκη στο 93΄!

0

Σπουδαία νίκη για την γυναικεία ομάδα του ΑΟ Χανιά κόντρα στον Ολυμπιακό Καμινίων, με σκορ 1-2 στο 93’, την Κυριακή (9/12), στις 12:30 στο γήπεδο Μελισσουργού στου Ρέντη, για την 4η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής του γυναικείου πρωταθλήματος.

Το «χρυσό» ήρθε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ από προσπάθεια της Μανωλίτση, μετά απο όμορφη σέντρα απο την Σαρρή, διαμορφόνοντας το τελικό 1-2 και έδωσε στα κορίτσια του Μάνου Βεργανελάκη ένα σπουδαίο «τρίποντο» σε μία δύσκολη έδρα.

Τα κορίτσια του ΑΟΧ πατούσαν αρκετά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερναν να προηγηθούν στο 13΄ με γκολ της Μαυροματίδη, ωστόσο, πριν το ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση πέναλτι για την ομάδα του Ολυμπιακού, όπου ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με την μάδα του ΑΟΧ να είναι καλύτερη χάνοντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το παιχνίδι και ανταμείφτηκε γι αυτό στην τελευταία φάση του παιχνιδιού. Όταν η Σαρρή, στο 93΄, έβγαλε την σέντρα και η Μανωλίτση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία με μία αμυντικό από τον Ολυμπιακό να αποτελειώνει την προσπάθεια στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και χάρισε στην ομάδα του ΑΟΧ το πολύτιμο «τρίποντο».

Η χανιώτικη ομάδα μπορεί να πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο» σε μία δύσκολη έδρα, όμως, δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη η πολύ κακή διαιτησία του κ. Κατοίκου και των βοηθών του, κ. Κιοσέ και κ. Κολλιάκο, με τις αποφάσεις τους να είναι 90-10 υπέρ της έδρας, επιτρέποντας όλα τα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα της αντίπαλης ομάδας στις παίκτριες του ΑΟΧ.

Χαρακτηριστική περίπτωση είναι ο τραυματισμός της Γιανούτσου που δεν γράφτηκε καν στο φύλλο αγώνα. Τι επόμενες μέρες οι άνθρωποι του ΑΟΧ θα ξέρουν και αν ο τραυματισμός της Γιανούτσου είναι σοβαρός, αφού πλησιάζει και το παιχνίδι με τον Εργοτέλη για το Κύπελλο.

Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία του προέδρου της ΠΑΕ ΑΟΧ Νίκου Λαγομιτζή αλλά και αρκετών φίλων της ομάδας από τα Χανιά στου Ρέντη.

Η ατάκα του τεχνικού της ομάδας, Μάνου Βεργανελάκη, στο επίσημο Facebook της ομάδας, τα λέει όλα: «Σήμερα δεν κερδίσαμε τον Ολυμπιακό Καμινίων αλλά το διαιτητικό τρίο, απαράδεκτος η πιο επιεική λέξη που μπορώ να πω».

ΑΟΧ (Μάνος Βεργανελάκης): Γιακουμάκη, Νάνου, Στεφανουδάκη, Μαραγκουδάκη, Περουλάκη, Γιανούτσου, Μαυροματίδη, Ζντράβκοβιτς, Σαρρή, Καραμουσαδάκη, Μανωλίτση.

Έπαιξαν σαν αλλαγή ακόμα: Μασούρη, Γκουσγκούνη και Μπραουδάκη

Στον πάγκο έμειναν: Τσαρτσαράκη, Ρενιέρη και Καλαφάτη.