Αποκλεισμός με καλή προσπάθεια (HL)

0

aox-ergotelis-kupello-18

Η γυναικεία ομάδα του ΑΟ Χανιά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου κόντρα στις Νέες Εργοτέλης καθώς ηττήθηκε με 3-0 την Κυριακή (16/12) στις 14:00 στο γήπεδο του Μινωταύρου στις Μουρνιές.

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 0-3 ο Εργοτέλης πήρε την πρόκριση κόντρα στα κορίτσια του ΑΟΧ, που έκαναν πολύ καλή προσπάθεια κόντρα σε μία ομάδα Α΄ Εθνικής. Πιο έμπειρη η ομάδα από το Ηράκλειο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΑΟΧ και με την αρχηγό της, Σιδηρά, να κάνει χάτ τρικ, κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό της Σηφάκη που συγκρούστηκε με την συμπαίκτριά της Κουνάλη και μεταφέρθηκαν και οι δύο στο νοσοκομείο.

Πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο τα κορίτσια του Μάνου Βεργανελάκη καλά διαβασμένα κατάφεραν να κλείσουν χώρους και να μην αφήσουν στον Εργοτέλη να κάνει το παιχνίδι του, ενώ προσπαθούσαν να βγουν στην κόντρα ώστε να πετύχουν κάποιο γκολ. Η ομάδα από το Ηράκλειο είχε την υπεροχή όμως προσπάθησε με ατομικές προσπάθειες, κυρίως από την Σιδηρά να απολύσει την Γιακουμάκη. Το πρώτο ημίχρονο στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό της Σηφάκη που συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με την συμπαίκτριά της Κουνάλη  και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με διάσειση. Στο νοσοκομείο μεταφέρθηκε και η Κουνάλη για προληπτικούς λόγους. Ο ρυθμός έπεσε από εκείνη τη στιγμή και το δεύτερο ημίχρονο έληξε χωρίς κάποια φάση.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του ΑΟΧ, καθώς, στο 48΄ η Γιακουμάκη εκτέλεσε ελεύθερο η μπάλα πήγε στο κεφάλι της Αραβιάκη και αυτή με πάσα στην Σιδηρά την έβγαλε τετ α τετ με την Γιακουμάκη, με την αρχηγό του Εργοτέλη να νικάει την τερματοφύλακα του ΑΟΧ και να κάνει το 0-1. Στο 55΄ ο ΑΟΧ είχε την ευκαιρία για κάτι καλό μετά από εκτέλεση απευθείας φάουλ της Σαρρή η μπάλα  πέρασε παράλληλα από το τέρμα του Εργοτέλη, όμως, δεν βρέθηκε καμία συμπαίκτρια της στην πορεία της ώστε να  την στείλει στα δίχτυα. Ο Εργοτέλης με την ψυχολογία υπέρ του ανέβηκε και πίεσε ψηλά με την Σιδηρά να σουτάρει όποτε της δίνεται η ευκαιρία. Ο ΑΟΧ συνέχεισε να παίζει στην κόντρα με την Σαρρή να είναι η παίκτρια που προσπαθούσε να βγει μπροστά και να πετύχει την ισοφάριση, έτσι και στο 66΄πέρασε όποια βρέθηκε στο δρόμο της έκανε μία σέντρα σουτ με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στο 77΄ ήρθε το 0-2 για τη ομάδα από το Ηράκλειο μετά από σουτ της Αραβιάκη η Γιακουμάκη έκανε μία ασθενή απόκρουση με την Σιδηρά να παίρνει το ριμπάουντ και σε κενή εστία να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα της. Και πάλι όμως τα κορίτσια του ΑΟΧ δεν το έβαλαν κάτω με την Γιαννούτσου στο 79΄ να εκτελεί ένα φάουλ και την τερματοφύλακα του Εργοτέλη, Αποστολάκη, να προλαβαίνει το κεφάλι της Μανωλίτση. Στο 84΄ ήρθε και η μεγάλη ευκαιρία για τα κορίτσια του ΑΟΧ, με την Σαρρή να περνάει τρις αντιπάλους να βγάζει όμορφη σέντρα για την Μανωλίτση, με την τελευταία να κάνει μία προβολή σουτ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 86΄η Σιδηρά έκανε δύο προσποιήσεις έξω από την περιοχή της Γιακουμάκης βρήκε τον χώρο που ήθελε και με σουτ νίκησε για τρίτη φορά την τερματοφύλακα του ΑΟΧ για να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Συνθέσεις

ΑΟΧ: Γιακουμάκη, Νάνου, Μαραγκουδάκη Ιωαννίδου (Μπραουδάκη 68΄), Μαυροματίδη, Γιαννούτσου (Καλατζωντάκη 83’), Ζντράβγκοβιτς, Μανωλίτση, Στεφανουδάκη, Καραμουσαδάκη, Σαρρή.

Εργοτέλης: Αποστολάκη, Κυδωνάκη, Σηφάκη (Λαζανάκη Λ.Τ.  43΄), Ξέρα, Κουνάλη, Κυδωνάκη,Σημαιάκη, Νικηταρά, Σιδηρά, Τριβυζάκη Ε., Αραβιάκη (Κοσμαδάκη 81΄).