Ασταμάτητος ο Πλατανιάς!

0

Την ανοδική του πορεία στη Σούπερ Λίγκα πιστοποίησε για ακόμα μία αγωνιστική ο Πλατανιάς, επικρατώντας δύσκολα με ανατροπή της Καλλονής (2-1) στα Περιβόλια, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Παράσχου είχε δοκάρι με τον Γιακουμάκη (38΄), ενώ θα μπορούσαν να είχαν μπει κι άλλα γκολ στο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 10 παίκτες το ματς, καθώς αποβλήθηκε λανθασμένα ο Χογκ στο 80΄, ενώ δε δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ του Πλατανιά στις καθυστερήσεις του αγώνα, καθώς ο Ντίνας ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Το ματς

Νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πλατανιάς, ο οποίος μέσα σε δύο λεπτά έκανε ισάριθμα τραγικά λάθη. Αρχικά ο Μανούσος στο 4΄εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκνιάτιτς και από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Σωτηρίου. Ένα λεπτό μετά, οι Σελίν και Μπανανά μπερδεύτηκαν, ο Γεωργίου πλάσαρε, ο τερματοφύλακας του Πλατανιά αντέδρασε σωστά, αλλά ο Μπαργκάν ανενόχλητος έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Παράσχου άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πιέζει, αλλά δεν κατάφερνε να γίνει απειλητική, ενώ δεν είχε ούτε μία ευκαιρία. Όταν όμως έκανε την πρώτη φάση, κατάφερε να την ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο 17΄ο Ανγκούλο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-1, ύστερα από ωραία σέντρα του Γκνιάτιτς από τα δεξιά.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πλατανιά να έχει την έλεγχο και την Καλλονή να προσπαθεί να βγει στην αντεπίθεση και να απειλήσει, χωρίς αποτέλεσμα παρ΄όλα αυτά. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η μεγαλύτερη ευκαιρία έγινε από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 38΄με τον Γιακουμάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή μπήκε λίγο πιο καλά και βρέθηκε δύο φορές στην περιοχή του Σωτηρίου, με τον Πλατανιά από εκεί και πέρα να ανεβάζει ρυθμούς και να απαντάει στις ευκαιρίες, ενώ στο 61΄ μια εκπληκτική στιγμή για τους «ερυθρόλευκους», όταν ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα, ο Γουνδουλάκης πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γιακουμάκης τη δεύτερη από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Χογκ ήταν στη σωστή θέση με αποτέλεσμα να μην νικηθεί.

Η πίεση του Πλατανιά προς το τέλος δεν απέφερε καρπούς, αφού οι παίκτες του Θαλή Θεοδωρίδη είχαν μπει σχεδόν όλοι μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ενώ στο 77′ ο Ανγκούλο σκοράρει αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 80΄ ο Γιακουμάκης βγήκε απέναντι από τον Χογκ, έκανε το σουτ με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να απομακρύνει με το σώμα και με τα πόδια, αλλά η υπόδειξη του Σπάθα να τον αποβάλει με κόκκινη κάρτα ήταν λανθασμένη. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε Ανγκούλο, με τον Δαύκο να μην αντιδράει σωστά και από κοντά ο Γιακουμάκης έκανε το 2-1.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν (73΄λ. τρ. Ιτούα), Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Γουνδουλάκης (64΄ Ντίνας), Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς (65΄Μουνάφο), Ανγκούλο.

Στον παγκο: Κοκκαλάς, Στανισάβλιεβιτς, Αποστολόπουλος, Ράμος.

Καλλονή (Θαλής Θεοδωρίδης): Χογκ, Τσαμπούρης, Ούκα, Αναστασιάδης, Γιορέντε, Κλαντρούμπσκι, Καλτσάς, Ροντρίγκες (75΄Χατζηδημητρίου), Γεωργίου (83΄Δαύκου), Μπαργκάν (67΄Μπουρούς), Μανούσος.

Στον πάγκο: Αντέτζο, Βαλιός, Ξύδας, Χιντασέλι.