Σε ένα ακόμα αγώνα ο ΑΟ Χανιά ήταν ασταμάτητος. Θύμα του αυτή τη φορά έπεσε η ομάδα του Πανελευσινιακού, καθώς στον αγώνα της Κυριακής(5/2 15.00) στο στάδιο της Ελευσίνας η ομάδα των Χανίων επιβλήθηκε αυτής του Πανελευσινιακού με σκορ 1-3, συνεχίζοντας με αυτό το τρόπο για 6η σερί αγωνιστική τόσο τις εξαιρετικές εμφανίσεις όσο και τα επιτυχημένα αποτελέσματα.

Ο ΑΟ Χανιά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, παρά τη μεγάλη νευρικότητα και από τις δύο ομάδες, πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 16ο λεπτό ο Βαρούχας προσπάθησε να ανοίξει το σκορ για τη Χανιώτικη ομάδα αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε πολύ ψηλά από το δοκάρι του κίπερ του Πανελευσινιακού. Ο ΑΟΧ συνέχισε να πιέζει για το γκολ και στο 23ο λεπτό ο Τσουκάνης προσπάθησε να χριστεί σκόρερ αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Γκόμες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά του αγώνα για τον ΑΟΧ ήταν το δοκάρι, ύστερα από κεφαλιά του Αποστολόπουλου, στο 25ο λεπτό. Η αγωνιστική αυτή ανωτερότητα του ΑΟΧ στο πρώτο ημίχρονο ευοδώθηκε σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 37ο λεπτό ο Ζέρης σέντραρε με τον Βανκεβάι να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Το 2-0 ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν ο Σταματής με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκόμες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά δεν ήταν ιδιαίτερα έντονος με την ομάδα του ΑΟΧ να διαχειρίζεται πολύ σωστά το υπέρ της προβάδισμα. Μάλιστα στο 63ο λεπτό ο Αποστολόπουλος κέρδισε με πολύ πάθος διπλή μονομαχία από τους αμυντικούς του Πανελευσινιακού, με αποτέλεσμα να βρεθεί απέναντι από τον γκολκίπερ του Πανελευσινιακού χωρίς να κάνει λάθος, διαμορφώνοντας το 3-0 και σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε ο Πανελευσινιακός, όπου από το 67ο λεπτό έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσούπρου, ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 72ο λεπτό με τον Κωνσταντινίδη.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Γκόμες, Σιλιγαρδάκης, Κρισμάρεβιτς (51’ Εμέκα), Πρίντεμπς, Σακελλαρίου, Τσίγκρος (33’ Κωνσταντινίδης), Κολόκας, Γραικός, Τσούπρος, Αγγελούδης (46’ Σταματάκης), Νίασον

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Βανκεβάι, Αποστολόπουλος (73’ Γεωργακόπουλος), Σταματής, Βαρούχας (89’ Δρίζης), Λάσκαρης.

Σκόρερ: 72’ Κωνσταντινίδης – 37’ Βανκεβάι, 43’ Σταματής, 63’ Αποστολόπουλος

ÐÁÍÅËÅÕÓÉÍÉÁÊÏÓ - ×ÁÍÉÁ (FOOTBALL LEAGUE 2016-2017)