Β΄ ΕΠΣΧ: Πολυκοσμία… μία «ανάσα» από την κορυφή

0

topiko-xania

Την Κυριακή (23/12) ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣ Χανίων, εκεί που τα αποτελέσματα κράτησαν ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα αρκετές ομάδες.

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ποσειδών νίκησε την ΑΕΚ Χανίων, με 3-0, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε στο 60΄ ο Μπουτζαλής, με τον Σμυρνάκη στο 75′ να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας τους και τον Μπραουδάκη στο 80′ διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Χάλης κόντρα στους Νέους Χανίων με τελικό σκορ 4-2. Το σκορ άνοιξε στο 30′ για τους Νέους Χανίων ο Κολοκυθάς, όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τον Χάλη, καθώς μόλις στο 47΄ με γκολ του Ρουσάκη έγινε το 1-1. Οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 65΄ όταν ο Λεβεντάκης έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, ενώ, δύο λεπτά αργότερα, 67΄, ο Μπέιντο έκανε το 3-1, για να έρθει ο Κουφάκης στο 69΄ να κάνει το 4-1 και να «κλειδώσει» τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό 4-2 διαμόρφοσε ο  Κωνσταντινίδης στο 84΄.

Με τα γκολ των Κουτρούλη, Ζιλφιγαρίδη, Βαϊγκούση και Βούρβαχη ο Ιδομενέας επικράτησε, με 4-0, της Άμιλλας και πανηγύρισε ένα εύκολο και αρκετά σπουδαίο «τρίποντο».

Ο Άρης Βουκολιών νίκησε με 2-0 τον Παγχανιακό και έδωσε νέα τροπή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ για την σπουδαία αυτή νίκη πέτυχαν ο Παναγιωτάκης στο 30′ και ο Χατζημαρινάκης στο70′.

Με κορυφαίο τον Τσαγκαράκη, που πέτυχε χατ-τρικ ο Φωστήρας νίκησε με 5-2 τον Πλάτανο και συνεχίζει να ανεβαίνει. Ενώ, με «χρυσό» σκόρερ τον Σολανάκη ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 του Νέου Αστέρα και κοιτάει από ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.