Βαθιά ανάσα στο 86′ και (σχεδόν) σίγουρη πια η παραμονή

0

Το γκολ του Κώστα Αποστολόπουλο μετά από σέντρα του Τσουκάνη λύτρωσε τον ΑΟΧ δίνοντας του παράλληλα την σχεδόν βέβαια πια παραμονή στη Football League και την επόμενη σεζόν.

Παρά το γεγονός πως η Καλλονή είναι ουσιαστικά… τελειωμένη, αναφορικά με την υπόθεση «παραμονή στην κατηγορία», αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να μπουν δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας την πρώτη καλή τους στιγμή στο 13’, όταν και μετά από φάουλ του Κροτσίδα, ο Τζελίδης βρέθηκε σε θέση για γκολ, όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΛΚ βγήκε απειλητικά στην επίθεση, με τον Λίταινα να κάνει την ατομική προσπάθεια και την σέντρα, τον Ζουλιώτη να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, όμως να τα χαλά στην τελική προσπάθεια, για να φτάσουμε στο 30’, όταν και οι γηπεδούχοι… άγγιξαν το γκολ, με τον Ζουλιώτη να κάνει το σουτ και τον Αθανασίου να πετά με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ.

Η μοναδική στιγμή που φάνηκαν τα Χανιά, στο πρώτο 45λεπτο, ήταν στο 35’, όταν και ο Σταματής βρήκε με πλάγια μπαλιά τον Αποστολόπουλο, αυτός έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μανιάτη, όμως, να αποκρούει την μπάλα. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους και συνάμα η καλύτερη, άνηκε και πάλι στην Καλλονή. Ήταν το 43ο λεπτό, όταν και ο Τζελίδης βρήκε τον Λίταινα, αυτός και με πολύ χώρο μπροστά του, επιχείρησε ένα χλιαρό σουτ, με την άμυνα των Χανίων να απομακρύνει την μπάλα, προτού περάσει την γραμμή της εστίας του Αθανασίου. Έτσι έμεινε το 0-0, μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι φωνές του Νίκου Παντέλη στα αποδυτήρια, κατά την διάρκεια της ανάπαυλας, φαίνεται πως έπιασαν τόπο, καθώς τα Χανιά ξεκίνησαν δυνατά το β’ μέρος και δημιούργησαν τις δύο πρώτες καλές στιγμές. Αρχικά στο 52’, όταν και μετά από σέντρα του Δαμιανάκη και σύγχυση στα καρέ του Μανιάτη, ο Φουρλάνος έκανε το σουτ, το οποίο, όμως, δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και εν συνεχεία στο 55, με την κεφαλιά του Τσουκάνη να μην βρίσκει εστία.

Οι δύο αυτές ευκαιρίες λειτούργησαν ως… καμπανάκι για τους γηπεδούχους, που ανέβασαν την απόδοση τους και στο 60’ απείλησαν και πάλι με τον Λίταινα, όμως το σουτ που επιχείρησε, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αθανασίου, για να φτάσουμε στο 67’, όταν και τα Χανιά δημιούργησαν την πρώτη πραγματικά τεράστια ευκαιρία τους. Ο Σταματής βγήκε απέναντι από τον Μανιάτη, πλάσαρε, όμως είδε την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Πλέον το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν φρενήρη ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν ευκαιρίες και τα Χανιά να απειλούν και πάλι στο 71’ με τον Σταματη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 77’ είχαμε μια φάση που θα συζητηθεί, καθώς οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Σοφιάνη από τον Δαμιανάκη, με τον Κορδολαίμη να δείχνει «παίζεται». Μάλιστα, στις διαμαρτυρίες που ακολούθησαν, αποβλήθηκε ο προπονητής της Καλλονής, Δημήτρης Γαβαλάς, ενώ «κιτρινίστηκε» και ο Λίταινας.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έμεναν στην «λευκή» ισοπαλία, ήρθε το 86ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο τα Χανιά… κλέβουν την νίκη. Ήταν η σέντρα από τα αριστερά του Τσουκάνη, με τον Αποστολόπουλο να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας της Καλλονής και να μπαίνει με την μπάλα στα δίκτυα, για το 0-1 των Κρητικών, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Πηγή:footballleaguenews.gr