Δεν χάνει αυτός ο Κισσαμικός!

0

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζει ο Κισσαμικός, κερδίζοντας σήμερα στον Καρτερό με 1-2 την ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους παρότι ήταν κοντά στην πρώτη τους νίκη, λύγισαν στα τελευταία λεπτά και έτσι το 1-0 με το οποίο προηγούνταν από νωρίς, ανατράπηκε με 1-2.

Πάντως, στην ΑΕΚ μπορούν να τα έχουν και με την τύχη τους, αφού έχασαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αλλά το πλήρωσαν αφού δέχτηκαν δύο γκολ από τον Κισσαμικό.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Ψαλιδάκη από νωρίς και είχε πολύ καλή παρουσία στο α’ ημίχρονο και δύο ευκαιρίες με Τρύφωνος και Χατζηανδρέου για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Κισσαμικός φάνηκε μετά το 40’, έχοντας ευκαιρίες με τους Παπαθανασίου και Ρουσάκη.

Στο β’ ημίχρονο έγινε πιο ανοιχτό παιχνίδι ενώ η είσοδος των Περράκη και Σαλταπίδα έκανε τον Κισσαμικό πιο επιθετικό. Στο 58’ ο Σφακιανάκης απείλησε την χανιώτικη εστία αλλά ο Συροκάκης απέκρουσε, ενώ στην επόμενη φάση ο Κισσαμικός κέρδισε πέναλτι. Ο Ψαλιδάκης ανέτρεψε τον Δρακάκη αλλά ο Καλυκάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Σταυρακάκη!

Στο 74’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ προκειμένου να καθαρίσει το παιχνίδι, με τον Σφακιανάκη να περνάει και τον τερματοφύλακα και να πλασάρει και τον Μουρκάκη να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο τελευταίο 15λεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω. Στο 76’ μετά από φάουλ του Τσεσμελή, ο Περράκης με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1. Στο 80’ ο Τζέρτζι άγγιξε το γκολ για τους γηπεδούχους αλλά η νέα χαμένη ευκαιρία «πληρώθηκε» με γκολ από τους φιλοξενούμενους, αφού στο 87’ μετά τη σέντρα του Περράκη, ο Δρακάκης βρέθηκε προ κενής εστίας και διαμόρφωσε το 1-2.

Η αποχώρηση των ομάδων έγινε μέσα σε ένταση, αφού παίκτες και φίλαθλοι της ΑΕΚ υποστήριζαν ότι τους έβρισε μετά το γκολ ο Δρακάκης αλλά ευτυχώς με την επέμβαση των ψυχραιμότερων το επεισόδιο έληξε γρήγορα.