Διαιτητής και Σκαρτσίλας του στέρησαν τον βαθμό

0

panaigialeios aox eisodos

Την ήττα, με 1-0, γνώρισε ο ΑΟ Χανιά από τον Παναιγιάλειο, την Κυριακή (10/3), στο Εθνικό Στάδιο Αιγίου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League 2, χάρις σε γκολ του Σκαρτσίλα στο 38΄αλλά και την διαιτησία .

Ο ΑΟΧ  που έχασε από τραυματισμό τον Ταταράκη, από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες πόλο, σχεδόν, το δεύτερο ημίχρονο, χάρις σε αποβολή του Ψυχουντάκη, «πάλεψε» το παιχνίδι και μάλιστα στο τέλος είχε και τον έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, ωστόσο, η έλλειψη ψυχραιμίας αλλά και ο διαιτητής της αναμέτρηση που είπε «όχι» σε ανατροπή του Τσατσαρή  μέσα την μικρή περιοχή του Ρίζου, είχαν σαν αποτέλεσμα να του στερήσουν έναν πολύτιμο βαθμό.

Το ματς

Ο ΑΟ Χανιά μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι αν και φιλοξενούμενος από τον Παναιγιάλειο και είχε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να βγει στην επίθεση και να πετύχει ένα γκολ. Κάτι όμως που δεν έγινε καθώς η μπάλα δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στους επιθετικούς και σε όσες περιπτώσεις έφτασε δεν υπήρχε η κατάλληλη ψυχραιμία ώστε να μπουν στην περιοχή και να απειλήσουν τον Ρίζο. Ενώ, στο 24΄ο Κώστας Ταταράκης τραυματίστηκε  και ο Μουράτ Σεροπιάν έκανε αναγκαστικά την πρώτη του αλλαγή με τον Φώτη Δουμάνη να περνάει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναιγιάλειος από την μεριά επιχείρησε με μακρινά σουτ να απολύσουν τον Θεοδωρόπουλο και ενώ έδειχνε πως δεν θα τα καταφέρουν σε ένα ανύποπτο χρονικό σημείο ο Σκαρτσίλα (38΄) κατάφερε να βρει χώρο και να παραβιάσει με σουτ την εστία της χανιώτικης ομάδας δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να χάνουν μάλιστα δύο πολύ καλές ευκαιρίες ώστε να πετύχουν κάποιο δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Θεοδωρόπουλος που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΑΟΧ όποτε χρειάστηκε είπε «όχι» στους επιθετικούς του Παναιγιάλειου.

Ο ΑΟΧ προσπάθησε να απολύσει κυρίως με Πάγκαλο και Σαντριά ωστόσο και πάλι έλειπε η απαραίτητη ψυχραιμία ώστε να τελειώσουν μία φάση και να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αίγιο. Ενώ, μετά την αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο ο Σεροπιάν είδε τον Ψυχουντάκη να αποβάλλεται στο 68΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς έκανε χέρι ώστε να κόψει αντεπίθεση των γηπεδούχων. Την πρώτη κίτρινη κάρτα ο αμυντικός του ΑΟΧ την είχε αντικρίσει σο 48΄για διαμαρτυρία.

Μπορεί ο ΑΟΧ να έπαιζε με δέκα παίκτες ωστόσο πίεσε αρκετά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ώστε να πετύχει ένα γκολ και να πάρει έναν «χρυσό» βαθμό. Μάλιστα, στο 83΄ ο ΑΟΧ ζήτησε πέναλτι καθώς, όπως φάνηκε, υπήρξε τράβηγμα μέσα την μικρή περιοχή πάνω στον Τσατσαρή που είχε ανέβει σε ένα κόρνερ που είχε κερδίσει η χανιώτικη ομάδα, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Φώτης, είχε αντίθετη άποψη και έδειξε παίζεται… ωστόσο, γενικά υπήρξαν αρκετά παράπονα από την ομάδα του ΑΟΧ προς τον διαιτητή της αναμετρήσεις με αποτέλεσμα 90΄ο Μουράτ Σεροπιάν να αποβάλλεται.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση και ο Παναιγιάλειος καθώς στο 90’+ ο σκόρερ της ομάδας, Σκαρτσίλας, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Φώτης, όμως στα λίγα λεπτά που απόμεναν δεν κατάφερε ο ΑΟΧ να πετύχει κάποιο γκολ και έτσι το παιχνίδι έληξε με τους γηπεδούχους να παίρνουν το «τρίποντο» με 1-0 και τον ΑΟΧ να χάνει την 6η θέση που δίνει την άνοδο.

Παναιγιάλειος (Ν. Κουρμπανάς): Ρίζος, Σανδραβέλης, Παπαχρήστος, Σούλης, Τ. Παπαδόπουλος, Γκοτσούλιας (79′ Ακπαρίδης), Γ. Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος (87′ Διαμαντόπουλος), Μπούνας, Σκαρτσίλας, Κανελλόπουλος (64′ Μπουλούμπασης).
Α.Ο. Χανιά (Μ. Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Κορτσινίδης, Ψυχουντάκης, Βουρβαχάκης, Μποχώνης, Παπαζούδης, Τσατσαρής, Καμπλιώνης (60′ Τσάτσος), Πάγκαλος, Ταταράκης (20′ λ.τρ. Δουμάνης), Σαντριάς.