Δυο ακόμα αγγαρείες…

0

Γκολ και θέαμα στο Περιστέρι! Ο Ατρόμητος, επέστρεψε στην Ευρώπη κι άφησε ευχαριστημένο τον κόσμο του με το ποδόσφαιρο που έπαιξε κόντρα στον Πλατανια. Οι Περιστεριώτες, επικράτησαν με 4-1 των ήδη υποβιβασμένων Κρητικών, με τον Ντιγκινί να στήνει το δικό του πάρτι, σημειώνοντας χατ τρικ.

Η νίκη του Ατρόμητου κόντρα στον τελευταίο και υποβιβασμένο Πλατανιά, ήταν αναμενόμενη στο Περιστέρι. Αυτό που ήθελε να δει ο Κάναντι, ήταν τους ποδοσφαιριστές του να καθαρίζουν όσο πιο γρήγορα γίνεται…

Έτσι λοιπόν, στο 29′ κι ενώ το παιχνίδι δεν είχε φάσεις, ο Ουάρντα κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ούμπιδες ο οποίος έκανε το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα, ήρθε και το 2-0 που… τελείωσε ουσιαστικά την αναμέτρηση από πολύ νωρίς. Ο Ουάρντα σέντραρε για τον Ντιγκινί κι αυτός από κοντά με κεφαλιά έκανε το 2-0. Οι Περιστεριώτες είχαν ευκαιρίες και για κάποιο τρίτο τέρμα, όμως η σέντρα σουτ του Σάκιτς έφυγε άουτ, όπως και το σουτ του Ουάρντα λίγο αργότερα.

Απολαυστικό αστέρι!

Χωρίς το παραμικρό άγχος και με το σκορ στο καθαρό 2-0, ο Ατρόμητος είχε 45 λεπτά πλέον να προσφέρει και θέαμα στον κόσμο του. Οι ποδοσφαιριστές του Κάναντι, τα έκαναν όλα θαυμάσια κι απείλησαν για τρίτο τέρμα στο 57′.

Ο Μπρούνο πέρασε στον Γιαννούλη, αυτός έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Βάντερσον έσωσε πάνω στη γραμμή, ενώ το ίδιο έκανε δύο λεπτά αργότερα και ο Κασωτάκης στο πλασέ του Ντιγκινί. Όμως, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στη φάση του 68ου λεπτού. Ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ στο πρώτο δοκάρι και ο Ντιγκινί με τρομερό τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Ντιγκινί on fire!

Ο Γάλλος όμως δεν σταμάτησε εκεί! Στο 76ο λεπτό, μετά από σέντρα σουτ του Γιαννούλη προ κενής εστίας σκόραρε για το 4-0, σημειώνοντας ταυτόχρονα χατ τρικ και φυσικά δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ατρόμητου.

Ο Πλατανιάς, στην πρώτη του ουσιαστικά στιγμή στην εστία του Γιαννιώτη κατάφερε να σκοράρει. Ο Ουντότζι, μετά από εκτέλεση φάουλ από κοντά ήταν αυτός που μείωσε σε 4-1 στο 84′. Τρία λεπτά αργότερα, στο 87′, ο Μπρούνο έχασε και την τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης, όταν από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε κι είδε τον Κασωτάκη να σώζει σε κόρνερ.