Δύσκολα πλέον στα Play Off

0

Τη Πέμπτη(6/4 19.30) ο Πλατανιάς ηττήθηκε από την ΑΕΚ με σκορ 0-2 στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πλατανιά έμεινε στην 7η θέση(με 41 βαθμούς) και πλέον πολύ δύσκολα προλαβαίνει την είσοδο στα Play Off.
Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο ματς, το οποίο είχε πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις. Στην αρχή οι καλύτερες φάσεις ήταν για την ΑΕΚ, η οποία αρχικά στο 16ο λεπτό θα μπορούσε να προηγηθεί με τον Αϊντάρεβιτς μετά την πολύ ωραία κίνηση και σέντρα του Βινίσιους. Στο 18ο λεπτό η πίεση της ΑΕΚ μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Αραούχο με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Βινίσιους, ο οποίος σούταρε με το δεξί, γράφοντας το 0-1. Στο 20ο λεπτό ο Πλατανιάς έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν μετά από λάθος του Μπάρκα, ο οποίος σε μία εκτέλεση φάουλ έχασε τη μπάλα, αλλά ο Μπανανά δε μπόρεσε να σκοράρει. Στο 31ο λεπτό η Χανιώτικη ομάδα έφτασε και πάλι μία ανάσα από το γκολ, αλλά το κοντινό σουτ του Μανούσου κοντραρίστηκε από τον Βράνιες.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ήταν ένα ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και η νευρικότητα και από τις δύο πλευρές. Στο 67ο λεπτό όμως, ο Αραβίδης που δύο λεπτά αργότερα είχε περάσει ως αλλαγή, κατάφερε να διαμορφώσει το 0-2 και να κλειδώσει με αυτό το τρόπο τη νίκη για την ΑΕΚ.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Καρυπίδης, Μπανανά, Σκαρντοβέλι, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (74′ Γουνδουλάκης), Πριντέτα (81′ Αποστολόπουλος), Μανούσος, Γιακουμάκης (64′ Σίγκνεβιτς), Ντεβέσα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, (51′ Γιόχανσον) Γκάλο, Βινίσιους, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Μάνταλος (88′ Πατίτο), Χριστοδουλόπουλος (63′ Αραβίδης), Αραούχο.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.