Είχε σοβαρότερη δουλειά…

0

petroupoli_sfpx

Δίχως να συναντήσει αντίσταση από την ομάδα του ΣΦΠΧ, ο Γ.Σ. Πετρούπολης έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση με 3-0 σετ (25-17, 25-15, 25-20), σε περίπου μια ώρα και πήρε την πρόκριση για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ των Γυναικών.

Η ομάδα της Πετρούπολης που αγωνίζεται στην Α’ Γυναικών του Πρωταθλήματος ΕΣΠΕΔΑ, θα υποδεχθεί για την φάση των «16» την ομάδα του Παναθηναϊκού. Να αναφέρουμε ότι η ομάδα των Χανίων κατέβηκε στην αναμέτρηση με εννέα αθλήτριες και ο λόγος είναι ότι σε 24 ώρες δίνει ματς πρωταθλήματος για τον 2ο  όμιλο της Α2 Γυναικών, στον Κορυδαλλό με αντίπαλο την Άρτεμις, ένα παιχνίδι που εφόσον το κερδίσει θα ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση του ομίλου.

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Το ματς
Η ομάδα της Πετρούπολης με πολύ καλά χτυπήματα από θέση σέρβις δυσκόλεψαν την υποδοχή της Χανιώτικης ομάδας και στα τρία σετ. Πολλά τα λάθη των φιλοξενούμενων, ενώ μόνο στο τρίτο σετ κατάφεραν να αντισταθούν μέχρι το μέσον.

Στο πρώτο σετ η γηπεδούχος ομάδα μπήκε δυνατά αλλά ο ΣΦΠΧ έβρισκε τις απαντήσεις μέχρι το 13-13, καθώς από εκεί και μετά το σετ ήταν μονόλογος για την Πετρούπολη φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση με 25-17.

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμη πιο εύκολο για τα κορίτσια από τα Δυτικά Προάστια και η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη από το τελικό 25-15.

Στο τρίτο σετ σαν να ξύπνησε η ομάδα των Χανίων, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι τα μέσα του σετ αλλά το 3-0 για την γηπεδούχο ομάδα ήρθε απόλυτα φυσιολογικά καθώς από πλευράς Χανίων η μόνη που έδειχνε να αντιστέκεται ήταν η Ελεάνα Χατζάκη, που με δικά της σέρβις μείωνε ο ΣΦΠΧ.

Γ.Σ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Αποστολογιωργάκης): Βασιλείου, Χιούστα, Μόρφα, Σκληβανίτη, Μαυροσιδοπούλου, Καλλιώρα, Καργιοτέλλη Β., Καργιοτέλλη Ν., Γιαννούλη, Δημητροπούλου, Φλωροπούλου, Καφετζή.

ΣΦΠ ΧΑΝΙΑ (Πιπεράκης): Ανθουσάκη, Βακαλοπούλου, Δόβρου, Τουσάκη, Τσελάνη, Τζουβαδάκη, Χατζάκη Ε., Χατζάκη Ρ., Σκιζτή