‘Ενα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό…

0

Για 45΄ο Αθλητικός Όμιλος Χανιά περνούσε ένα ευχάριστο μεσημέρι στα Τρίκαλα όπου χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα καρατούσε το μηδέν.

Η επανάληψη, όμως, έκρυβε δυσάρεστη εξέλιξη για την ομάδα του Θωμά Γράφα καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους αναγκάζοντας σε μόνιμη θέση άμυνας.

Αποτέλεσμα της πίεσης αυτής ήταν τα δυο τέρματα που κατάφεραν να πετύχουν τα Τρίκαλα  με τον Στεφάνοβιτς στο 59΄μετά από πάσα του Λαμπάκη και ένδεκα λεπτά αργότερα με τον πρώτο τους σκόρερ Κουσκουνά.

Η μοναδική αντίδραση των Χανίων ήρθε στο 90′ όταν ο Μασάδο με απευθείας κτύπημα φάουλ μείωσε αλλά ο χρόνος που απέμενε δεν αποδείχτηκε αρκετός ώστε να αλλάξει η έκβαση του αγώνα.

Οι φάσεις και τα γκολ
2΄ Μακρινό σουτ του Κουσκουνά μπλόκαρε εύκολα ο Μπλάζιτς
8΄ Καλή στιγμή για τα Τρίκαλα ο Ριζογιάννης στον Λαμπάκη διαγώνιο σουτ η μπάλα άουτ
15΄Ο Κουσκουνάς για τον Γκονζάλες που μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Μπλάζιτς απέκρουσε
20′ Μακρινό σουτ του Γκονζάλες η μπάλα περνάει άουτ
46′ Φάουλ για του ΑΟ Τρίκαλα όταν ο τερματοφύλακας Μπλάζιτς ανέτρεψε τον Κουσκουνά. Υπήρξε διακοπή και ο ρέφερι έδειξε την κίτρινη κάρτα στον πορτιέρο των Χανίων
49′ Φάουλ του Γκονζάλες, η μπάλα χτύπησε στο τείχος, ο Γκονζάλες σουταρε ξανά αλλά η μπάλα κόντραρε εκ νέου στο κεφάλι του Μπριλλάκη και απομακρύνθηκε
59′ Μετά απο ασίστ του Λαμπάκη, ο Στεφάνοβιτς με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα… 1-0!!!
66′ Μακρινό σουτ του Δουκάκη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια
68′ Εκπληκτικό γύρισμα του Κουσκουνά.. στο 2ο δοκάρι ο Ριζογιάννης σούταρε ελάχιστα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ!!!
71′ Από ασίστ του Ριζογιάννη, ο Κουσκουνάς βγηκε τετ α τετ και πλάσαρε τον Μπλάζιτς για το 2-0!!
89΄Ο Μασάδο με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1.

ΑΟ Τρίκαλα: Γιδόπουλος, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Παπαπαναγιώτου, Μουμίν, Ριζογιάννης, Δουκάκης (75΄Γκμπαλέ), Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς (90+4 Μακρίδης), Γκονζάλες (83΄Χαροντάκης)
Χανιά: Μπλάζιτς, Παγώνης, Μασάδο, Καρτσαμπάς, Νύκταρης (35΄Γκέσιος), Διαμαντόπουλος, Σαινέ (67΄Σάντερσον), Λίτα, Μπριλάκης, Μπουζούκης (75΄Ρίκα), Σταμάτης