Εξαιρετική εμφάνιση παρά την ήττα

0

Τη Κυριακή(12/3 15.00) ο Κισσαμικός γνώρισε την ήττα από τον Άρη με σκορ 1-0 στον αγώνα που διεξήχθη στο Κλεάνθης Βικελίδης στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Τα »δελφίνια» παρά την ήττα τους πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κοίταξαν στα μάτια την ομάδα του Άρη, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχαν και ευκαιρίες να φύγουν με τον πολύτιμο βαθμό.
Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για την ομάδα των Χανίων καθώς δέχτηκε έντονη πίεση από τον Άρη και περιορίστηκε σε ένα παθητικό ρόλο. Μόλις στο 2ο λεπτό το μακρινό σουτ του Πίτου Γκαρσία δεν βρήκε στόχο. Στο 14ο λεπτό το σουτ του Παυλίδη πέρασε λίγο έξω από την εστία του Λαζαρίδη, όπως και η σέντρα σουτ του Τζανακάκη στο 16ο λεπτό. Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα στο 31ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Ο Πίτου Γκαρσία επιχείρησε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με το αριστερό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας έτσι με εξαιρετικό τρόπο το 1-0. Ο Άρης θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 44ο λεπτό αλλά ο Τάτος δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Λαζαρίδη, με το γκολκίπερ του Κισσαμικού να απομακρύνει τη μπάλα με τα πόδια.
Στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με το πρώτο, ο Κισσαμικός ανέβασε πολύ την απόδοσή του και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 50ο λεπτό το σουτ του Θέου κόντραρε στους αμυντικούς του Άρη. Στο 55ο λεπτό το σουτ του Τιάγκο Σίλβα εξουδετερώθηκε από τον Διούδη. Τέλος στο 75ο λεπτό ο Νικόλτσης σέντραρε αλλά ο Στογιάνοφ δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας. Η μόνη φορά που απείλησε η ομάδα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 57ο λεπτό, όταν από κοντά ο Ίλιτς έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπουγαΐδη.

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Ούγκο Σόουζα, Χαριτωνίδης (69′ λ. τρ. Ιντζίδης), Τσουμάνης, Τζανακάκης, Παυλίδης, Πίτου Γκαρσία, Τάτος (46′ Νέτο), Ανάκογλου (61′ Καπνίδης), Μπαργκάν, Ίλιτς.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπ. Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Γκούμας, Κουρέλλας, Τσερκέζος (84′ Ψιάνος), Παντελάκης, Μαρτίνεθ, Μάντζης (69′ Στογιάνοφ), Μπουγαΐδης, Νικόλτσης, Τιάγκο Σίλβα, Θέος (64′ Μίλιτς).

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Στεφούλης (Γρεβενών)

ΣΚΟΡΕΡ: 31′ Πίτου Γκαρσία