Εξαιρετικός Κισσαμικός διέλυσε τη Καλλονή

0

Τη Μεγάλη Τετάρτη(12/4 14.30) ο Κισσαμικός πέτυχε πολύτιμη νίκη κόντρα στη Καλλονή με σκορ 4-1 στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο των Περιβολίων στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League και έκανε έτσι πολύ σημαντικό βήμα στην εξασφάλιση της παραμονής του. Η ομάδα των Χανίων μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά ζήτησε κάποιο γκολ. Έφτασε πολύ κοντά στο να το πετύχει σε τρεις περιπτώσεις, στο 4ο λεπτό με το Κίκε και στο 10ο και 16ο λεπτό με τον Μαρτίνεθ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να το πετύχει. Αυτό που δε κατάφερε στις τρεις αυτές περιπτώσεις, το πέτυχε στο 21ο λεπτό, όταν ο Νικόλτσης μετά από λάθος στο χώρο του κέντρου έκλεψε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Στογιάνοφ, ο οποίος με εξαιρετικό τρόπο βρήκε τον Μαρτίνεθ σε καλή θέση και ο Ισπανός με σουτ έγραψε το 1-0. Στο 30ο λεπτό ο Κισσαμικός έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Κίκε απομάκρυνε ο Μανιάτης. Το δεύτερο γκολ για τη Χανιώτικη ομάδα ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Κίκε με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή διαμόρφωσε το 2-0.
Η ομάδα της Καλλονής μετά από το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους να ξαναμπεί στον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Αποστόλου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπουγαΐδη και ο Λαμπράκης δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα, γράφοντας το 2-1, βάζοντας έτσι στο παιχνίδι την ομάδα της Λέσβου. Μετά από αυτό το γκολ η ομάδα του Κισσαμικού προσπάθησε να διαφυλάξει τα μετοπισθέν της και να ανταπεξέλθει στη πίεση της Καλλονής. Στο 80ο λεπτό όμως ένα λάθος γύρισμα του Ρεπετσά, διαμόρφωσε το 3-1. Ο Στογιάνοφ μπήκε στην πορεία της μπάλας, έκλεψε, την πέρασε πάνω από τον Μανιάτη και σε κενή εστία έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα των Χανίων. Στο 87ο λεπτό ο Στογιάνοφ αφού πήρε κάθετη μπαλιά από τον Σελινιωτάκη, με σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Καλλονής, γράφοντας το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαλούσης, Μπουγαΐδης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας (86′ Ψιάνος), Μαρτίνεθ, Κίκε (63′ Μάντζης), Νικόλτσης (75′ Βλάχος), Στογιάνοφ.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ευαγγελιδάκης, Ρεπετσάς, Μέγκαχεντ (83′ Γιώργου), Σάββα, Αποστόλου, Λίταινας, Γιουκαρής, Λαμπράκης (80′ Σοφιάνης), Σισέ (86′ Δικαιόπουλος).

Σκόρερ: 21′ Μαρτίνεθ, 36′ Κίκε, 80′,87′ Στογιάνοφ – 56′ πέν. Λαμπράκης

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)
Βοηθοί: Ντάλλας (Αθηνών), Γαρεφαλλάκης (Ηρακλείου)