Επιτέλους περήφανος ΑΟΧ!!!

0

aox-logo-600

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα παλιά ο Αθλητικός Όμιλος Χανιά πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί της Επισκοπής σρο Ρέθυμνο με 3-0.

Τα γκολ πέτυχαν ο Γωνιωτάκης στο 33΄με εύστοχο πέναλτι σε ανατροπή του Πάγκαλου, ο Μποχώνης στο 83΄με καταπληκτικό σουτ και ο Πάγκαλος στο 93΄,ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο του ΑΟΧ.

Με τη βοήθεια 150 περίπου φίλων του στο κατάμεστο γήπεδο της Επισκοπής, ο αγώνας είχε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο του σχεδόν λεπτό ,δαιμονιώδη ρυθμό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Με εξαιρετική τακτική ο ΑΟΧ κατάφερνε σχετικά εύκολα να εξουδετερώσει τα ατού της Επισκοπής δημιουργώντας παράλληλα κινδύνους για την εστία του Κελαϊδή τόσο με τον Γωνιωτάκη όσο και με τον Πάγκαλο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, πάντως, ανήκε στην Επισκοπή με τον Θεδωρόπουλο να εξουδετερώνει στο «γάμα» της εστίας του το δυνατό σουτ του Ταχματσίδη στο 5′.

Καλές ευκαιρίες οι γηπεδούχοι είχαν και στο 22΄και πάλι με τον Ταχματσίδη όσο και ένα λεπτό αργότερα με σουτ του Τριανταφύλλου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρίαγια τον ΑΟΧ  ήρθε στο ημίωρο όταν ο Πάγκαλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή καθαρά από τον Ψωμά με τον διαιτητή να δείχνει χωρίς δισταγμό την άσπρη βούλα.

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Βασίλης Γωνιωτάκης που ξεγέλασε τον Κελαϊδή ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.Μάλιστα, ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ λόγω του ότι την περσινή σεζόν φορούσε την φανέλα της Επισκοπής.

Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν ήρθε ποτέ όπως θα ήθελε ο Γιώτης Σταματόπουλος και παρά την εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ από τον Θεοδωρόπουλο στο σουτ του Φρατζεσκάκη στο 50΄, οι γηπεδούχοι ,ουσιαστικά, δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του ΑΟΧ.

Με την Επισκοπή να πιέζει, ο ΑΟΧ βρήκε διαδρόμους και τους εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Στο 83΄ο Μποχώνης μπήκε από τα πλάγια στην μεγάλη περιοχή της Επισκοπής και με δυνατό σουτ κεραυνοβόλησε τον Κελαϊδή διπλασιάζοντας τα τέρματα για τη Χανιώτικη ομάδα ενώ στις καθυστερήσεις ο Πάγκαλος μετά την πάσα στου Ζαντριά δεν είχε πρόβλημα να βάλει το «κερασάκι στην τούρτα» γράφοντας το τελικό 3-0.

Με την νίκη της αυτή η Χανιώτικη ομάδα ξαναμπήκε γερά στο κόλπο της εξάδας ενώ πήρε και μια εντυπωσιακή ρεβάνς για την βαριά (την πιο βαριά στην ιστορία του) ήττας με 6-3 στο Ε.Σ Χανίων.