ΕΠΣΧ Κύπελλο: Η Ιωνία το τελευταίο… εισιτήριο

0

ionia-2000-stadio2

Στην διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε το τελευταίο… εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Χανίων.

Ιωνία 2000 και Ίκαρος Μουρνιών σε ένα ματς «φωτιά» αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού φτάνοντας στα πέναλτι, εκεί όπου οι παίκτες της Ιωνίας ήταν πιο ψύχραιμοι και χάρις στην απόκρουση του Χριστουλάκη στο πέναλτι του Δασκαλάκη πήραν την πρόκριση για τους «4» του θεσμού.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από δύο σοβαρούς τραυματισμούς, πρώτα ο Μιχαλέφσκι χτύπησε σοβαρά στον αστράγαλο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, εκεί όπου πήγε και ο Μπάτζιο που χτύπησε στην παράταση του παιχνιδιού στο κεφάλι και υπέστη διάσειση.

Το σκορ άνοιξε για τον Ίκαρο στο 25΄ με τον Μιχαλέφσκι, ωστόσο, η Ιωνία πήρε το προβάδισμα πριν την λήξη του ημιχρόνου με δύο γκολ του Τόλια (πέναλτι 25΄, 41΄).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακατάληλο για καρδιακούς μιας και στο 77΄ ο Λέττας έκανε το 2-2 για του φιλοξενούμενους και στο 89΄ο Λιονάκης πραγματοποιήσε την ανατροπή σκοράροντας για το 2-3 που φαινόταν ότι θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, όμως, ο Κουνέτας στο 93΄ με το κεφάλι μετά από φάουλ-σέντρα του Τόλια οδήγησε το ματς στην παράταση.

Μία παράταση που πέρασε χωρίς φάσεις μίας και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να νικήσουν… την κούραση και το παιχνίδι έφτασε στα πέναλτι:

Χαλκιαδάκης 5-4

Ασπίδα-Κισσαμικός και Μινώταυρος-Ιωνία 2000 είναι τα ζευγάρια που θα διεκδικήσουν, σε νοκ-άουτ ματς, μίας θέση στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων.