Η Ιωνία κυπελλούχος Χανίων 2013 (HL)

0

iwnia-kupellouxos-2013

Η Ιωνία έκανε την έκπληξη νικώντας  με 1-0 τον Κισσαμικό στο τελικό που έγινε στα Περιβόλια και  στέφθηκε κυπελλούχος Χανίων για το 2013.

Ο Κισσαμικός είχε την κατοχή της μπάλας σε όλο το παιχνίδι ωστόσο το γκολ του Τόλια από τα 11 βήματα του πέναλτι έδωσα το τρόπαιο στην Ιωνία.

Το ματς

Με τον Κισσαμικό να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι ξεκίνησε ο τελικός του Κυπέλλου Χανίων, έχοντας στο 16΄ένα δυνατό σουτ όμως ο Μαργαρώνης μπλόκαρε. Στο 20΄ο Κουλάκης σούταρε δυνατά όμως η μπάλα κόντραρε στην άμυνα της Ιωνίας με την μπάλα να καταλήγει στον Χατζηλιόντα ο οποίος δοκίμασε αλλά δεν κατάφερε και αυτός με σουτ να νικήσει τον Μαργαρώνη.  Ωστόσο, όσο περνούσαν τα λεπτά και η ομάδα από το Καστέλι δεν κατάφερνε να πετύχει ένα γκολ η Ιωνία βγήκε μπροστά και στο 26′ ο Μπαντουράκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 35΄ο Δρακάκης βγήκε τετ α τετ  σούταρε όμως αδύναμα και μπλόκαρε ο Μαργαρώνης. Η Ιωνία είχε διπλή ευκαιρία στο 38΄ώστε να πετύχει αυτή ένα γκολ ωστόσο το πρώτο σουτ από τον Καβακόπουλο απομάκρυνε ο Συροκάκης ενώ το δεύτερο από τον Βακαλουνάκη πέρασε λίγο άουτ. Έτσι έληξε και το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Κισσαμικός μπήκε πιο δυνατά έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να μπορεί να περάσει την καλά στημένη άμυνα της Ιωνίας και να απειλήσει τον Μαργαρώνη. Μάλιστα, ο Τόλιας με μακρινό σουτ προσπάθησε στο 49΄να αιφνιδιάσει την εστία του Συροκάκη με την μπάλα όμως να καταλήγει μακριά άουτ.  Και ενώ ο Γκούμπλιας «φόρτωνε» την επίθεση του η Ιωνία κέρδισε πέναλτι  με τον Μπαδιεριτάκης στο 71′ από ανατροπή μέσα στην μικρή περιοχή. Με τον Τόλια να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει από τα 11 βήματα την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Συροκάκη κάνοντας στο 72΄το 1-0 για την Ιωνία. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα έγινε αρκετά σκληρό με την Ιωνία να κρατάει το 1-0 και τον Κισσαμικό να προσπαθεί να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα των «κίτρινων».  Τα «δελφίνια» είχαν την ευκαιρία με τον Δρακάκη να ισοφαρίσουν στο 87΄ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Μαργαρώνη. Έτσι το παιχνίδι έληξε με την Ιωνία να κρατάει το υπέρ της 1-0 και να παίρνει την τον τίτλο του κυπελλούχου Χανίων.