Κέρδισε τη Βέροια και συνεχίζει το κυνήγι για τα Play Off

0

Τη Κυριακή(12/3 17.15) ο Πλατανιάς κέρδισε τη Βέροια με σκορ 1-0 στο γήπεδο των Περιβολίων στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Η ομάδα των Χανίων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερη από τη Βέροια και κατάφερε να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει με αυτό το τρόπο στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στα Play Off.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πλατανιά μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε περισσότερες επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία της Βέροιας. Χαρακτηριστικό είναι πως εκτός από την κατοχή, 73%-27%, υπέρ του Πλατανιά η ομάδα των Χανίων είχε και τη μερίδα του λέοντος στις τελικές με 6 έναντι μόλις 1 της Βέροιας. Στο 30ο λεπτό η πίεση αυτή του Πλατανιά έφερε το γκολ, μετά από πολύ ωραία κεφαλιά του Μουνάφο. Βέβαια το γκολ αυτό δημιούργησε πολλές διαμαρτυρίες από τη μεριά της Βέροιας, καθώς εκείνη τη στιγμή υπήρχε στο έδαφος παίκτης της που κρατούσε το κεφάλι του, καθώς βρήκε η μπάλα πάνω του μετά από σέντρα του Στάθη. Από τη μεριά λοιπόν της Βέροιας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μη τήρηση του fair play, κυρίως επειδή ο ποδοσφαιριστής της ομάδας της Ημαθίας κρατούσε το κεφάλι του. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πλατανιά μπόρεσε να διαχειριστεί τόσο το προβάδισμα στο σκορ όσο και το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Βέροια έπαιζε από το 22ο λεπτό με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Αντονιάν. Κατάφερε να »κλειδώσει» τη νίκη χωρίς να απειληθεί αισθητά αλλά και χωρίς να δημιουργήσει κάποιο σημαντικό κίνδυνο στην εστία της Βέροιας. Με αυτή τη νίκη ο Πλατανιάς συνεχίζει να ελπίζει για μία θέση στα Play off.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά (46′ Κάργας), Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (71′ Στανισάβλιεβιτς), Γιορέντε (79′ Ντεβέσα), Γιακουμάκης, Μανούσος, Σίγκνεβιτς.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Καλί, Αντονιάν, Μπαλάφας (69′ Μπελαϊντ), Τομάς, Κάλβο, Σαρπόνγκ (73′ Μίλίεβιτς, Στόιτσεφ (46′ Σισοκό), Καπετάνος.