«Καθάρισαν» οι… μπαμπάδες

Ο ΑΟ Χανιά με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο νίκησε την Αναγέννηση Καρδίτσας (2-0), στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Football League. Τα γκολ για την ομάδα του Θωμά Γράφα σημείωσαν οι Γκέσιος (25΄) και Μπριλάκης (50΄), οι οποίοι τα αφιέρωσαν στα παιδιά τους στις κερκίδες.

Έτσι, Πλατανιάς (2-1 τον Λεβαδειακό), Κισσαμικός (2-1 τον Εργοτέλη) και ΑΟ Χανιά, οι εκπρόσωποι της πόλης στις επαγγελματικές κατηγορίες, ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με νίκη.

Το ματς

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά δεν είχε πολλές φάσεις, με τον ΑΟ Χανιά να έχει μεγαλύτερη διάθεση, αλλά χωρίς τη δυνατότητα να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα. Στην πρώτη πραγματική της καλή ευκαιρία η ομάδα του Θωμά Γράφα άνοιξε το σκορ. Ο Μασάδο στο 25΄εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουτσόπουλος του είπε αρχικά «όχι», αλλά στη συνέχεια ο Γκέσιος έβαλε το πόδι του και έκανε το 1-0, το οποίο το αφιέρωσε στον γιο του, ο οποίος ήταν στις κερκίδες.

Στο 35΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να κάνουν το 2-0, όταν ο Γκέσιος έκανε την κεφαλιά, όμως ο Ρούσης πρόλαβε και έδιωξε προτού η μπάλα περάσει την γραμμή. Η ομάδα της Καρδίτσας είδε τις λιγοστές της ευκαιρίες να καταλήγουν άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟ Χανιά μπήκε με φόρα από τη ψυχολογία του τέρματος που σημείωσε στο πρώτο 45λεπτο και κατάφερε να βρει για δεύτερη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 50΄ ο Μπριλάκης έγραψε το 2-0 με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ (ξανά) του Μασάδο, ενώ ο σκόρερ αφιέρωσε και αυτός το γκολ στην κόρη του στην κερκίδα, όπως έκανε ο Γκέσιος (στον γιο του αυτός) όταν άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και πέρα, η χανιώτικη ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς, αρχικά στο 55΄ όταν ο Λίτα μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουτσόπουλο, ο οποίος έδιωξε σωτήρια και στο 66΄εκ νέου από στημένη φάση. Ο Μασάδο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκέσιος έκανε το σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά και πάλι ο Κουτσόπουλος απέκρουσε.

Έτσι, λοιπόν, ο ΑΟΧ δεν τα κατάφερε, αλλά από την άλλη, δεν απειλήθηκε κιόλας, αφού η Αναγέννηση Καρδίτσας αδυνατούσε να αναπτυχθεί και να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε κάποιες φάσεις, με τον ΑΟ Χανιά να χάνει ακόμα μια τεράστια ευκαιρία με τον Δεινόπαπα και έτσι όμως, η ομάδα του Θωμά Γράφα έφτασε στην τρίτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα με 2-0.

ΑΟΧ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Μασάδο, Καρτσαμπάς, Νύκταρης Ν. (64΄Δεινόπαπας), Διαμαντόπουλος, Σαϊνέ, Μπριλάκης, Λίτα, Μπουζούκης (46΄ Ρίκκα), Γκέσιος (90+2΄Νύκταρης Μ.).

Στον πάγκο: Πρίφτης, Σάντερσον, Χατζηλιάδης, Σταματής.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Ρούσης (72΄Μαυρίας), Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής, Μπλέντι, Τσίτας (58΄Τσούκαλος), Μοσχάκης (58΄Μπιτέλης), Πιτταράς.

Στον πάγκο: Τσάμης, Ακασου, Τζάνης, Στάμος.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.