Κακή εμφάνιση και ήττα στον Εύοσμο

0

Τη Κυριακή(5/3 15.00) ο ΑΟΧ πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον ανώτερο Αγροτικό Αστέρα με σκορ 2-0 στον Εύοσμο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Football League. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Αγροτικός Αστέρας ήταν καλύτερος από τον ΑΟΧ δημιουργώντας αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αθανασίου, σε αντίθεση με τη Χανιώτικη ομάδα που απείλησε ελάχιστα.
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό, ο Βανκεβάι έκανε μία προσπάθεια από πλάγια αριστερά, αλλά ο Γιακουμής τον πρόλαβε προτού γίνει επικίνδυνος. Αυτή ήταν ουσιαστικά η τελευταία επιθετική προσπάθεια του ΑΟΧ στο πρώτο μέρος, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η πίεση του Αγροτικού Αστέρα. Αρχικά στο 19ο λεπτό ο Πάτο έκανε μία σέντρα από αριστερά, ο Τάι επιχείρησε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια στο 30ο λεπτό ο Αγροτικός Αστέρας έφτασε πάρα πολύ κοντά στο γκολ, σπαταλώντας τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Μέρντοβιτς έκανε αρχικά τη σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας το Γκέσιο που ήταν αφύλακτος χωρίς όμως να καταφέρει να πιάσει την μπάλα, στη συνέχεια της φάσης ο Πάτο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκέσιος επιχείρησε το τακουνάκι, το οποίο όμως απέκρουσε ο Αθανασίου. Στο 32ο λεπτό το φάουλ που εκτέλεσε ο Ται πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου. Στο 38ο λεπτό ο Αγροτικός Αστέρας ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Γκέσιου από τον Αθανασίου, με το διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους έγινε στο 41ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Πάτο από τα δεξιά, η προβολή του Μέρντοβιτς κατέληξε άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, με τον Αγροτικό Αστέρα να πιέζει για κάποιο γκολ. Αυτό ήρθε στο 48ο λεπτό, όταν ο Πάτο σέντραρε από τα δεξιά και ο Θεολόγου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 68ο λεπτό ο Αγροτικός Αστέρας προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Αθανασίου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ται. Στο 70ο λεπτό ο ΑΟΧ στη μοναδική φάση που είχε στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά το σου που έκανε ο Μηλιώτης από τα αριστερά, κόντραρε στον Βαφέα με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στην αγκαλιά του Γιακουμή. Στο 84ο λεπτό ο Αγροτικός Αστέρας »άγγιξε» το 2-0, αλλά το σουτ του Τριανταφυλλάκου μετά από σέντρα του Πάτο από δεξιά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 90ο λεπτό, στη τελευταία ουσιαστική φάση του αγώνα, ο Αγροτικός Αστέρας διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Πάτο ανετράπη μέσα στη περιοχή από το Μηλιώτη, με το διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ται, ο οποίος χωρίς να αστοχήσει από τα έντεκα βήματα έγραψε το τελικό 2-0.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Γιακουμής, Μπουτζίκος, Κουκόλης, Γκότοβος, Αργυρίου, Τάι, Χατζής, Τριανταφυλλάκος, Μέρντοβιτς, Πάτο, Γκέσιος.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου, Τσουκάνης, Ντούμος, Σταματής, Βανκεβάι, Λάσκαρης, Θεολόγου.

Διαιτητής: Βρέσκας (Ημαθίας) Βοηθοί: Παπαδάκης (Ημαθίας), Κόλλιας (Ηπείρου)

Σκόρερ: Θεολόγου(αυτογκόλ), Τάι