Κλείδωσε τα Play off

0

Το Σάββατο(18/3) το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε με 80-84 επί του Προμηθέα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League και επέστρεψε με αυτό το τρόπο στις εκτός έδρας νίκες. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ρεθύμνου εδραιώθηκε στην 7η θέση, εξασφαλίζοντας πλέον και μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφ. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική τροπή με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να μπαίνουν αποφασιστικά στην αναμέτρηση, καθώς βρέθηκαν μπροστά με 17-24 8ο λεπτό. Στην συνέχεια με ένα σερί 15-1 ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με 36-32 15ο λεπτό, με την διαφορά να αυξάνεται στο 62-55 27ο λεπτό. Όμως, αρχικά ο εξαιρετικός Λέμον έφερε το ματς στα ίσια 70-70 στο 33ο λεπτό, με τα ηνία να αναλαμβάνει ο Τάλτον. Ο Αμερικανός γκαρντ με 13 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα νίκης με 76-83 (1.30 λεπτό πριν το φινάλε). Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ρεθύμνου με σκορ 80-84.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βαγγέλης Αγγέλου): Γκίκας 7(1), Πέττας 2, Φαγιέ 14(2), Σαρικόπουλος, Μουρ 18(1), Παπαντωνίου 7(1), Μπλάσινγκεϊμ 2, Γερομιχαλός 4, Ντίκερσον, Τζόνσον, Τόντιτς 11(1), Τζόουνς 15(2).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Χριστοδούλου 7(1), Άρνολντ 10(1), Φιτζπάτρικ 19(4), Σάφτενααρ 4, Λέμον 23, Ραζής, Τάλτον 13(3), Καμπερίδης 3(1), Γιαννόπουλος 5(1), Κώττας, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης.