Κρατούσε για 75 λεπτά το πολύτιμο βαθμό

0

Τη Μεγάλη Τετάρτη(12/4 14.30) ο ΑΟ Χανιά ηττήθηκε με σκορ 3-1 στη Σπάρτη από την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Η ομάδα των Χανίων ήταν πάρα πολύ μαχητική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι το 75ο λεπτό κρατούσε το 1-1, σκορ που θα της έδινε έναν πολύτιμο βαθμό στο κυνήγι της εξασφάλισης της σωτηρίας. Ένα κακό τέταρτο όμως έφερε δύο γκολ για την ομάδα της Σπάρτης. Το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της Σπάρτης ήταν πολύ »ανοικτό» και είχε πολλές καλές φάσεις. Στο 13ο λεπτό ο ΑΟΧ είχε τη πρώτη καλή στιγμή, όταν σε σέντρα – σουτ του Σταματή ο Σιώπης απομάκρυνε με δυσκολία. Στη συνέχεια η ομάδα της Σπάρτης ανέλαβε τα ηνία και έφτασε κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις, στο 15ο και 22ο λεπτό με τον Μπουντόπουλου και στο 20ο λεπτό με τον Λώττα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να το πετύχουν. Στο 33ο λεπτό όμως ο Ηλίας Αναστασάκος τροφοδότησε τον Μπουντόπουλο καιεκείνος με διπλή προσπάθεια και σουτ νίκησε τον Γεωργίου, γράφοντας το 1-0. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σπάρτη είχε την ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, αλλά ο Γεωργίου νίκησε σε τετ α τετ τον Μπουντόπουλο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ μπήκε πολύ πιο δυνατά και κατάφερε να φέρει από νωρίς τον αγώνα σε ισορροπία. Στο 51ο λεπτό ο Τσουκάνης έκανε τη σέντρα και ο Ρούνεϊ, που ήταν αφύλακτος στη καρδιά της άμυνας της Σπάρτης, ισοφάρισε με πολύ ωραίο πλασέ. Στη συνέχεια ο τεχνικός της Σπάρτης, Σωτήρης Αντωνίου, θέλοντας τη νίκη ρίσκαρε περνώντας στον αγωνιστικό χώρο Ηλιόπουλο και Φράγκο στη θέση του Σιώπη και του Λώττα. Στο 75ο λεπτό ο προπονητής της Σπάρτης δικαιώθηκε για την επιλογή του αυτή. Σε εκτέλεση κόρνερ του Παπαχρήστου ο Γεωργίου έκανε κακό υπολογισμό και ο Φράγκος με πλασέ έγραψε το 2-1 δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα της Λακωνίας. Στο 87ο λεπτό και πάλι ο Φράγκος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Κραβαρίτης, Σιώπης (53′ Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Αναστασόπουλος, Ροβίθης (67′ Καρτσαμπάς), Λώττας (73′ Φράγκος), Μπουντόπουλος, Αναστασάκος.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου (46′ Αφράτης), Τσουκάνης, Δρίζης (80′ Γεωργακόπουλος), Φουρλάνος, Ντούμος (69′ Μηλιώτης), Αποστολόπουλος, Σταματής, Ρούνεϊ.

Σκόρερ: 33′ Μπουντόπουλος, 75′, 87′ Φράγκος – 51′ Ρούνεϊ

Διαιτητής: Νίκας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας), Νίκα (Αρκαδίας)