Λύγισε στα Τρίκαλα

0

Την ήττα με 76-67 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings από τα Τρίκαλα εκτός έδρας στον αγώνα του Σαββάτου(25/2 17.00) για την 19η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Ρεθύμνου εμφανίστηκε ανταγωνιστική στο 1ο ημίχρονο (22-24 στο 15’), αλλά ένα κενό διάστημα στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στα Τρίκαλα να ολοκληρώσουν την β’ περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 37-28. Στην συνέχεια ο Άρνολντ μείωσε σε 41-33 στο 22ο λεπτό της γ’ περιόδου αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τις λύσεις για το 56-41 στο 3ο0 λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με πρωταγωνιστή τον Άρνολντ προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, κατεβάζοντας την διαφορά στο 58-49 (33ο λεπτό), όμως τα Τρίκαλα έβαλαν τα μεγάλα σουτ στην συνέχεια, παίρνοντας τη νίκη με 76-67. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ρόμπερτ Άρνολντ πετυχαίνοντας 17 πόντους, με τους Φιτζπάτρικ, Τάλτον και Γιαννόπουλο να σημειώνουν από 11 πόντους. Ο Γουόλτερ Λέμον στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ρεθύμνου σκόραρε 6 πόντους και είχε 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-28, 56-41, 76-67.

Τρίκαλα (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 15(1), Εζιούκου 8, Μπιρούτα 13(1), Τσαγκαράκης 9(3), Μπάρλοου 21(2), Λίποβι 7(1), Καραθανάσης, Πουλιανίτης, Καλλές, Χότον, Βαρυτιάδης, Μανωλόπουλος 3(1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 8(1), Άρνολντ 17(3), Φιτζπάτρικ 11(2), Τάλτον 11(3), Ραζής, Καμπερίδης 3, Τζαγκαράκης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λέμον 6, Γιαννόπουλος 11.