Λύγισε στις Σέρρες

0

Ο Κισσαμικός δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στον Κυριακάτικο αγώνα(19/2 15.00) με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες. Η ομάδα των Σερρών στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη από τα »δελφίνια» και είχε περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά οι ευκαιρίες των Κάκκο στο 3ο λεπτό και του Ιωαννίδη στο 17ο και 26ο λεπτό ανακόπηκαν από το Λαζαρίδη. Η πίεση για την ομάδα του Πανσερραϊκού ευοδώθηκε στο 45ο λεπτό, όταν ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε ανατροπή του Γκούρτσα από τον Λαζαρίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ποδοσφαιριστής και χωρίς να αστοχήσει έγραψε το 1-0. Η ομάδα των Χανίων διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στο διαιτητή Καρατέρπο για αυτή του την απόφαση.
Στο δεύτερο μέρος ο βαρύς αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο των Σερρών δεν βοήθησε τις δύο ομάδες να παράγουν πολλές φάσεις. Χαρακτηριστικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ήταν τα πολύ δυνατά μαρκαρίσματα και οι αρκετές κάρτες. Μάλιστα στο 79ο λεπτό ο Πανσερραϊκός έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φούσου. Η ομάδα του Κισσαμικού μετά την αποβολή αυτή προσπάθησε να πιέσει και να εκμεταλλευτεί αυτή την αριθμητική υπεροχή, ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες για να φέρει στα ίσα το ματς. Αρχικά στο 82ο λεπτό με το φάουλ του Γιαλούση και στη συνέχεια στο 87ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάντζη και στο 89ο λεπτό με το πλασέ του Μαρτίνεθ, το οποίο το έσωσε ο Σιάκκας στη γραμμή. Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ της ομάδας των Σερρών, η οποία πανηγύρισε τη νίκη μετά από τις 4 Ιανουαρίου, ενώ ο Κισσαμικός γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική του ήττα μετά από το 4-0 από τον Αγροτικό Αστέρα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Φούσου, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Ρούτσης (90’ Παπατζίκος), Κάκκο (75’ Σιάκκας), Γκούρτσας (90+3’ Τάντιτς).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσοντάκης, Παντελάκης, Μπουγαΐδης (76’ Γιαλούσης), Κουρέλλας, Ψιάνος (69’ Τιάγκο), Γκούμας, Μαρτίνεθ, Κίκε (69’ Ποκόνγκ), Μάντζης, Στογιάνοφ.

Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)

Σκόρερ: 45’ (πέν.) Γκούρτσας