Λύτρωση με γκολάρα

0

Κατάφατσα την τρίτη της απώλεια σε ισάριθμα ματς μακριά από το ΟΑΚΑ αντίκρισε η ΑΕΚ το βράδυ της Δευτέρας (28/9) στη Βέροια, αλλά μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα της χάρισε στο 90’ το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο.

Καλή δεν την λες, αλλά η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πάλεψε μέχρι το τέλος, είχε θέληση και έβγαλε στο χορτάρι τον χαρακτήρα της μεγάλης ομάδας. Αν και φλύαρη και με προβλήματα στην δημιουργία, τελικά δικαιώθηκε και κάνοντας μεγάλη ανατροπή κέρδισε με 1-2 στη Βέροια την ομώνυμη ομάδα για την 5η αγωνιστική.

Η ταυτόχρονη παρουσία Μάνταλου, Μπουονανότε και Βάργκας την μπέρδεψε στο α’ μέρος και η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη, που στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κατάφερε να προηγηθεί με τον Νέτο στο 32’.

Οι αλλαγές του Δέλλα όμως στο β’ μέρος, έκαναν την 11άδα πιο ορθολογική και η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε με Μπουονανότε και Μπαρμπόσα. Έφτασε λοιπόν στους 10 βαθμούς και επανάφερε την ηρεμία στο στρατόπεδό της, ενώ οι Ημαθιώτες εξακολουθούν να αγνοούν τη χαρά της νίκης στο «σπίτι» τους και συνεχίζουν να προβληματίζουν.

Φλύαρη η ΑΕΚ, την «τιμώρησε» ο Νέτο

Ο Δέλλας επανάφερε το αγαπημένο του 4-2-3-1, ξεκίνησε ως βασικούς Μάνταλο και Ντίντακ, αλλά τα αποτελέσματα στο χορτάρι δεν ήταν τα επιθυμητά και η Βέροια κατάφερε να αξιοποιήσει ένα λάθος και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ μέρους (64%), αλλά ήταν παντελώς φλύαρη. Οι γηπεδούχοι είχαν φορτώσει τον άξονα και ο Μάνταλος δεν μπορούσε να βρει χώρο, ενώ οι Βάργκας και Μπουονανότε έδειξαν αδυναμία να παίξουν στη γραμμή και να δημιουργήσουν ρήγματα από τις πτέρυγες. Έστω κι έτσι, η Ένωση πάτησε κάποιες φορές περιοχή, αλλά δεν βρέθηκε σε θέση βολής και το μεγαλύτερο κέρδος της ήταν οι πολλές στημένες φάσεις που κέρδισε.

Δεν αξιοποίησε όμως κανένα από τα εφτά κόρνερ, ούτε τα αρκετά φάουλ που κέρδισε γύρω από την περιοχή. Την ίδια ώρα, όσο κυλούσε το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα. Αρχικά αμύνονταν παθητικά και μαζικά, αλλά σιγά σιγά μετά το 20λεπτο άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία. Μετά από πίεση και κλέψιμο στον Μπουονανότε, η Βέροια έφυγε στην αντεπίθεση και από ασίστ του Ναζλίδη, ο Νέτο άνοιξε το σκορ στο 32’. Η Ένωση «μούδιασε» ακόμα περισσότερο, τα λάθη της αυξήθηκαν και δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει. Μία ωραία ατομική ενέργεια του Μπουονανότε στο 42’, το πλασέ του οποίου σταμάτησε ο Καντιμοίρης, αποτέλεσε την εξαίρεση και τη μοναδική ευκαιρία της ΑΕΚ.

Λύτρωση στο 90’ με Μπαρμπόσα

Με την πλάτη στον τοίχο, η Ένωση μπήκε δυνατά στο β’ μέρος ψάχνοντας την γρήγορη ισοφάριση και χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να τα καταφέρει. Ο Μπουονανότε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 49’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή και «διόρθωσε» το λάθος του στο γκολ του Νέτο. Η Βέροια όμως δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της. Μπάλα μπορεί να μην κρατούσε καθόλου, αλλά ήταν αφοσιωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα. Έτσι, η ομάδα του Δέλλα εξακολούθησε να μην είναι δημιουργική, αν και διατήρησε σε υψηλό ποσοστό την κατοχή της. Πέρασαν μάλιστα περίπου 20 λεπτά για να απειλήσει εκ νέου, αλλά ο Βάργκας έχασε τεράστια ευκαιρία στο 70’ σουτάροντας πάνω από τα δοκάρια από θέση τετ α τετ.

Ο Δέλλας από τον πάγκο προσπαθούσε να αλλάξει πράγματα, ανακατεύοντας συνεχώς την τράπουλα. Αρχικά τράβηξε στην άκρη τον Αραβίδη, με τον Βάργκας φορ, ενώ σταδιακά έριξε στο ματς Πλατέλλα, Κριστάνους και Μπαρμπόσα, δίνοντας σύνθημα για φουλ επίθεση και σχήμα 4-4-2. Ο συγκεκριμένος σχηματισμός έδειξε να λειτουργεί καλύτερα και στα τελευταία λεπτά η πίεση της Ένωσης αυξήθηκε. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βγουν από την περιοχή τους, απομάκρυναν σχεδόν στα τυφλά και μοιραία στο τέλος έχασαν και τον βαθμό. Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε μία υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, ο οποίος στο 90’ λύτρωση την ομάδα του και της επέτρεψε να προσθέσει στο σακούλι της το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες.

Διαιτητής ήταν ο Αρετόπουλος (Τρικάλων). Βοηθοί οι Μερκενίδης (Μακεδονίας), Κουρέντας (Τρικάλων) και 4ος ο Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 28’ Πούγγουρας, 38’ Σιόντης, 91’ Ναζλίδης – 51’ Σιμόες, 91’ Μπαρμπόσα, 94’ Μπαρόχα

ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Αραγονές, Μαραγκός, Πουγγουράς, Γιαννούλης, Σιόντης, Βεργώνης, Νέτο (87’ Γεωργιάδης), Ναζλίδης, Μπερεμπασβίλι (76’ Μαγέφσκι), Αμπντούν (71’ Κόλα).

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος (80’ Μπαρμόσα), Ντίντακ, Σιμόες (64’ Πλατέλλας), Γιόχανσον, Βάργκας, Μάνταλος, Μπουονανότε (74’ Μαγέφσκι), Αραβίδης.

Πηγή: a-sports.gr

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.