Λύτρωση στο φινάλε

0

Τη Κυριακή(26/3 15.00) ο Κισσαμικός κατάφερε να πετύχει μία πολύ σπουδαία νίκη κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας με σκορ 2-1 στο γήπεδο των Περιβολίων στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Η ομάδα των Χανίων μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε από νωρίς το γκολ. Στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το Κισσαμικό, όταν ο Μαρτίνεθ σούταρε και ο τερματοφύλακας της Καρδίτσας μπλόκαρε τη μπάλα. Το γκολ για τα »δελφίνια» ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν ο Μαρτίνεθ έβγαλε τη σέντρα και ο Μίλιτς με κεφαλιά νίκησε τον Πρίφτη γράφοντας το 1-0. Ένα λεπτό μετά το γκολ ο Κισσαμικός είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Κουρέλλας μετά από συνεργασία των Μαρτίνεθ και Κίκε κατέληξε άουτ. Η απάντηση από τη μεριά της Αναγέννησης ήρθε στο 39ο λεπτό, όταν ο Τσόπελας που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο έβγαλε τη σέντρα και ο Τζέκος που είχε μόλις περάσει και αυτός στη θέση του Ντεμπελέ με κεφαλιά νίκησε τον Λαζαρίδη. Μετά από την ισοφάριση η ομάδα του Κισσαμικού είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως η Αναγέννηση με καλή αμυντική λειτουργία κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τα »δελφίνια». Η λύτρωση για τη Χανιώτικη ομάδα ήρθε στο 91ο λεπτό, όταν ο Μαρτίνεθ έβγαλε την ασίστ στον Δημήτρη Τσερκέζο και αυτός με σουτ σκόραρε γράφοντας το τελικό 2-1, δίνοντας σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα στην ομάδα του Καστελλίου.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Κουρέλλας, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Ψιάνος (52′ Τιάγκο Σίλβα), Γκούμας, Μαρτίνεθ, Κίκε (67′ Νικόλτσης), Μίλιτς (75′ Μάντζης), Στογιάνοφ.

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτη, Καραγιάννης, Μάιγκα, Ζδράβος, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ (38′ Τζέκος), Μπιτέλης, Σμίλτος, Χαλκιαδάκης (77′ Ντάνκουα), Κρητικός (38′ λ.τρ. Τσόπελας), Ντιατά.

Σκόρερ: 17′ Μίλιτς, 90’+1′ Τσερκέζος – 39′ Τζέκος

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Κουράκης (Ηρακλείου), Νικολαδός (Αθηνών)