Ματς-διαφήμιση

0

Τη Κυριακή(12/2 17.15) ο Πλατανιάς ήρθε ισόπαλος με σκορ 3-3 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ίσως στο καλύτερο ματς του Ελληνικού πρωταθλήματος μέχρι στιγμής. Η ομάδα των Ιωαννίνων ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και μόλις στο 11ο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά στο 9ο λεπτό ο Καρανίκας έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά στον Κόντε και εκείνος αφού πρόλαβε τον Κάργα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή. Στο 11ο λεπτό ο Σωτηρίου έκανε τραγική έξοδο, χωρίς μάλιστα να βρει τη μπάλα, προ του Ζαϊρο, με τον τελευταίο να βγάζει στον Τζημόπουλο, που με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0, διευρύνοντας έτσι τον δείκτη του σκορ. Λίγο μετά το δεύτερο γκολ ο ΠΑΣ είχε ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ για να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Ακόστα σε τετ α τετ με τον Σωτηρίου δε κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Πλατανιάς μετά από αυτό το πολύ κακό ξεκίνημα συνήλθε και πάτησε καλύτερα στο γήπεδο, πιέζοντας για κάποιο γκολ. Αυτό ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν ο Γιακουμάκης μετά από φάουλ του Βάντερσον και κεφαλιά – πάσα του Σίγκνεβιτς πέτυχε το 7ο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 2-1. Στο 40ο λεπτό η ομάδα των Χανίων έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία. Ο Πασχαλάκης μετά από κόρνερ έδιωξε την μπάλα πάνω στο Μανούσο, ο οποίος την γύρισε στον Κάργα, που έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 2-2, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο. Ο ΠΑΣ στο 50ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία να ξαναπάρει το προβάδισμα, αλλά η κεφαλιά του επιθετικού των Ιωαννίνων σταμάτησε στο δοκάρι. Ότι δεν πέτυχε ο ΠΑΣ στο 50ο λεπτό, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα, στο 51ο λεπτό, ο Πλατανιάς. Ο Σίγκνεβιτς μετά από μπαλιά του Στάθη έγραψε μέσα από την περιοχή το 3-2. Η τελευταία λέξη όμως ανήκε στον ΠΑΣ. Στο 58ο λεπτό ο Κόντε με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε σε 3-3, παγώνοντας το γήπεδο των Περιβολίων. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά τα Γιάννινα είχαν και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Αρχικά στο 91ο λεπτό ο Σωτηρίου έκανε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Καρανίκα, ενώ στο 93ο λεπτό ο τερματοφύλακας των Χανίων είχε μεγάλη διπλή επέμβαση, κρατώντας το 3-3.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Πριντέτα, Μπανανά, Κάργας, Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός (72′ Μαραγκός), Μανούσος (86′ Γουνδουλάκης), Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς (81′ Σίγκνεβιτς)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπέριος, Κούτρης, Τζημόπουλος, Κοζορώνης (57′ Μαμπουλού), Ακόστα (86′ Κοροβέσης), Βιντάλ (61′ Γιάκος), Ζάιρο, Κόντε.