Μεγάλο βήμα για Play Off

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings το Σάββατο(4/3 17.15) επικράτησε της Κύμης με σκορ 84-73. Αυτή η νίκη ήταν ιδιαίτερα σημαντική καθώς η ομάδα του Ρεθύμνου έκανε ένα σημαντικό βήμα για την είσοδό της στα playoffs του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Χάρη Γιαννόπουλο και Τορλίν Φιτζπάτρικ προηγήθηκαν από το ξεκίνημα και μάλιστα με πάρα πολύ καλή διαφορά (20-8, 10ο λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο πολύ άσχημα στατιστικά (5/22 σουτ), δε κατάφεραν να σταματήσουν το Ρέθυμνο που έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων (23-13, 14’=ο λεπτό). Παρά τη προσπάθεια της Κύμης, η οποία μάλιστα προηγήθηκε και σε κάποιο σημείο του αγώνα (30-31, 19ο λεπτό), το Ρέθυμνο με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 ανέκτησε το προβάδισμα (52-43, 26ο λεπτό.) Η ομάδα της Κύμης προσπάθησε ξανά να μπει στο παιχνίδι, αλλά οι Κρητικοί βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Άρνολντ, άνοιξαν και πάλι τη διαφορά υπέρ τους (74-61, 35ο λεπτό) κι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-34, 59-53, 84-73