Με ελπίδες για τη ρεβάνς (HL)

0

pao-platanias-kipelo

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Πλατανιάς από τον Παναθηναϊκό για την πρώτη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και πλέον ελπίζει για τον επαναληπτικό στις 23 Ιανουαρίου στα Χανιά.

Το δεύτερο πολύ καλό ημίχρονο πρέπει να κρατήσει ο Πλατανιάς από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό αλλά και την καλή πρώτη εμφάνιση του Τετέ, ενόψει του επόμενου αγώνα με τον Πανθρακικό, για το πρωτάθλημα, αλλά και για την ρεβάνς του Κυπέλλου στα Περιβόλια.

Ψαρωμένα… μπήκε ο Πλατανιάς στο κρύο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την κυριαρχία στο χώρο του κέντρου χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τον Λαζαρίδη, πέρα από την φάση του γκολ, στο 16ο λεπτό που ήρθε από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Σεϊταρίδης στην καρδιά της άμυνας των «ερυθρόλευκων» και ανενόχλητος ο Σο έκανε το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Μελανό σημείο για τον Πλατανιά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο τραυματισμός του Αγκιλέρα, που με πληροφορίες του ΧανιάSport Fm, ο μέσος της χανιώτικης ομάδας πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου με τράβηγμα στο δικέφαλο, ενώ, αύριο θα υπάρξουν λεπτομέρειες μετά τις εξετάσεις, ωστόσο, είναι αμφίβολος για το παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Πανθρακικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναικός οπισθοχώρησε και ο Πλατανιάς όσο περνούσε η ώρα κέρδιζε έδαφος με αποτέλεσμα να γίνεται απειλητικός στην εστία του Καρνέζι. Ωστόσο, σε μία κόντρα και αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την κατοχή τους ο Τριανταφυλλόπουλος, στο 65΄, έβγαλε μία μακρινή μπαλιά για τον Τοτσέ που εκμεταλλεύτηκε την λάθος εκτίμηση του Ντόε και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Λαζαρίδη για το 2-0. Και ενώ όλοι νόμιζαν πως τελείωσε το παιχνίδι ο Πλατανιάς εκμεταλλεύτηκε την κούραση των «πρασίνων» και με τον Ναζλίδη να χορεύει τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού, στο 85΄, κέρδισε το πέναλτι από τον Πίντο. Ο ίδιος ο επιθετικός του Πλατανιάς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα, νικώντας με ευκολία τον Καρνέζη.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία πάντως ανήκει στον Πλατανιά όταν διαδοχικά σουτ απέκρουσε δύσκολα ο Καρνέζης με τον Μαραγκουδάκη να αστοχεί από δύο μέτρα.

Με το παιχνίδι να τελειώνει στο 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού ο Πλατανιάς έχει κάθε λόγο να ελπίζει για τον επαναληπτικό στις 23 Ιανουαρίου στα Χανιά.

Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Πίντο, Τριανταφυλλόπουλος, Χουχούμης, Βιτόλο, Σο, Μαυρίας, Μπαρμπαρούσης (56′ Κουίνσι), Σισοκό, Τοτσέ (82′ Φορναρόλι) .

Πλατανιάς: Λαζαρίδης, Αργυρόπουλος, Κουρτεσιώτης, Κανακούδης (69′ Τζανής), Αγκιλέρα (26′ Γκονζάλες), Ντόε, Καλάιτζιτς, Τετέ, Μιρτσέτα (85′ Μιρτσέτα), Μαραγκουδάκης, Ναζλίδης