Με το κεφάλι ψηλά…

0

Σε ακόμα ένα παιχνίδι, ο ΑΟΚ Χανιά έφτασε στην “πηγή” αλλά νερό δεν ήπιε… Η ομάδα των Χανίων, στο προτελευταίο της παιχνίδι φέτος στη Γ’ Εθνική, γνώρισε την ήττα με 62-58 από τη Χίο (εκτός έδρας) και “αποχαιρετά” την κατηγορία, λαμβάνοντας πολλές εμπειρίες και αφήνοντας “έδαφος” για άμεση επιστροφή στο μέλλον.

Στη Χίο, ο ΑΟΚ Χανιά έκανε κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο όπου στο τέλος αυτού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 38-27.

Στην επανάληψη, η αντεπίθεση του ΑΟΚ ήταν διαρκείας και πήρε κεφάλι στο σκορ με 47-49΄(αρχές δ’ περιόδου), παρά το γεγονός ότι νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Αδοντάκης και τραυματίστηκε ο Τασιούδης. Στο τέλος, η ψυχραιμία των γηπεδούχων και ένα κλέψιμο στον Υφαντόπουλο 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (το σκορ ήταν 60-58), έδωσαν τη νίκη παραμονής στου Χιώτες.

10 ΛΕΠΤΑ: 18-9, 38-27 (ΗΜΙΧΡ), 43-43, 62-58 (ΤΕΛ.ΑΠ.)

ΧΙΟΣ (ΒΟΥΛΙΚΑΣ): Χριστοβασίλης, Καραφάτης, Ανδρουλάκης 5 (1), Σουλίκας 10, Βούτας 2, Αγγελίδης 7, Σαμιώτης 6, Τσουρής 6, Μπούλος, Τρόβας 4 (1), Μπούμπαρης 16, Κωνσταντινάκος 6 (2).