Μπέρδεψε η εξάδα

0

proo-rouvas

Ο ΑΟΧ μπορεί να ξεκουραζόταν, όμως οι αντίπαλοι του έπαιξαν και μάλιστα φρόντισαν να του βάλουν δύσκολα ενόψει της συνέχειας.

Οι νίκες των Κορίνθου και Γλυφάδας αλλά και ένα ακόμα απίστευτο διπλό του Ρούβα στον Κορυδαλλό επί της Προοδευτικής  έφεραν τα πάνω-κάτω και πλέον οι ομάδες που διεκδικούν την είσοδο στην εξάδα έγιναν πέντε…

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Αχαρναϊκός-Αστέρας Μαγ. :2-1 (43′ Γκέζος σουτ, 83′ πεν Ραχίμ – 17′ Χρυσάφης σουτ)

Τεράστια νίκη κατέκτησε ο Αχαρναϊκός με 2-1 κόντρα στον Αστέρα Μαγούλας παρουσία 500 φιλάθλων στο γήπεδο του Μενιδίου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είναι «πυρ και μανία» με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Καλογεράκο, καθώς πιστεύουν ότι το πέναλτι που υπέδειξε στο 82′ σε ανατροπή του Καλογερόπουλου από τον Μητσέαήταν εκτός περιοχής, ενώ σε φάουλ που εκτέλεσε ο Χρυσάφης λίγο πριν το 90′ η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού που ήταν στο τείχος εντός περιοχής! Στο δια ταύτα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17′ με σουτ του Χρυσάφη και ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, ωστόσο δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 45′ και σε μία σύγχυση στην εστία του Αστέρα Μαγούλας ο Γκέζος με κοντινό σουτ έκανε το 1-1. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν με το πέναλτι του Ραχίμ στο 83′ να πάρουν το τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πέναλτι αποβλήθηκε ο Μητσέας, ενώ στις καθυστερήσεις για διαμαρτυρίες αντίκρυσαν την κόκκινη οι Χρυσάφης, Μπιμπίρης!

Γλυφάδα-Πανηλειακός:1-0 (63′ Σκάρος σουτ)

Μία σημαντική νίκη για να παραμείνει στο «κόλπο» της ανόδου σημείωσε ο ΑΟ Γλυφάδας στο Ελληνικό, καθώς επικράτησε με 1-0 του Πανηλειακού. Η ομάδα του Νίκου Παντέλη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και δίκαια πανηγύρισε το τρίποντο της νίκης. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε με πολύ ωραίο σουτ του Σκάρου στο 63′. Από την άλλη, ο Πανηλειακός προσπάθησε με «στημένα» στα τελευταία λεπτά του ματς να απειλήσει την εστία του Χώνου, κάτι το οποίο τελικά δεν το κατάφερε και παρέμεινε το σκορ στο 1-0 για τον ΑΟΓ.

Προοδευτικη-Ρούβας:0-1 (78‘ Σεντεμέντες σουτ)

Με γκόλ του Σεντεμέντε στο 78′ ο Ρούβας «απέδρασε» απο τον Κορυδαλλο, κερδίζοντας την Προοδευτική με 1-0. Ενα αποτέλεσμα που δίνει τη δυνατότητα στην ομάδα της Γέργερης, να βάλει… κάτω απο την βαθμολογία την Προοδευτική και να πλησιάσει την πρώτη εξάδα. Στο δια ταύτα, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Αργυρίου, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ρούβα, Διαμαντής ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσει. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και το γκολ του Σεντεμέντε έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Κόρινθος-Καλαμάτα:1-0 (21′ Γκάτσης κεφ)

Στον πρώτο «τελικό» για την άνοδο στη Β’ Εθνική, η Κόρινθος επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας στο Εθνικό Στάδιο, χάρη στο γκολ τουΒαγγέλη Γκάτση. Μια νίκη, που ήρθε μετά από 10 αγωνιστικές κι από εκείνο το 2-0 επί της Γλυφάδας στις αρχές του περασμένου Δεκέμβρη! Αν μη τι άλλο, το τρίποντο ήρθε την κατάλληλη στιγμή για την Μπάρτσα, που έμεινε ζωντανή στο κόλπο της ανόδου, καθώς ισοβαθμεί στην 6η θέση και στους 21 βαθμούς με Πανηλειακό και Γλυφάδα. Στο ντεμπούτο του Δημήτρη Τερεζόπουλου και μπροστά σε περίπου 400 φιλάθλους, η Κόρινθος ήταν ανώτερη από την Καλαμάτα και πήρε αυτό που ήθελε, κυρίως χάρη στο καλό της πρώτο 45λεπτο.

Φωστήρας-Παναιγιάλειος:1-0 (75‘ Δωροβίνης σουτ)

Το αήττητο του σερί μέσα στο… σπίτι του διεύρυνε ο Φωστήρας, ο οποίος επικράτησε 1-0 του πρωτοπόρου Παναιγιαλείου και μείωσε στους δύο βαθμούς την διαφορά του από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κιτρινόμαυροι» σε ένα παιχνίδι που ήταν ανοιχτό και μοιρασμένο κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 75ʼ ο Δωροβίνης. Οι «μελανόλευκοι» που άξιζαν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί με τον Μπούνα, αλλά το σουτ που επιχείρησε στο 52ʼ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπότου.

Πηγή:mikriliga.gr