Μπορούσε το κάτι παραπάνω στο Ο.Α.Κ.Α.

0

Στα ίσια στάθηκε απέναντι στον Παναθηναϊκό ο Ν.Ο.Χανίων αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 9-7 στο Ο.Α.Κ.Α. για την 3η αγωνιστική ημέρα της Α1 πόλο των ανδρών.

Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη πλήρωσε ουσιαστικά το πολύ κακό 3ο οκτάλεπτο, όπου ένα ξέσπασμα των πρασίνων ήταν αυτό που τους έδωσε την τελική νίκη, σε ένα χορταστικό και πέρα ως πέρα όμορφο παιχνίδι.

Το ματς

Η ομάδα του Ν.Ο. Χανίων μπήκε δυνατά στο ματς και αιφνιδίασε κάπως τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη με 2-1. Οι πράσινοι ανταπέδωσαν με το ίδιο ακριβώς σκορ στην δεύτερη περίοδο και ισοφάρισαν σε 3-3.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στην πισίνα για το τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού έσφιξε την άμυνα της, μην αφήνοντας τους παίκτες του Ν.Ο.Χ. να επιχειρούν εύκολα προσπάθειες προς την πράσινη εστία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Χανιώτες να σκοράρουν μόλις μια φορά, ενώ αντίθετα ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις, φορτώνοντας με τρία τέρματα την εστία του Γαλανίδη, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους γηπεδούχους μπροστά με 6-4.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Ν.Ο.Χ. παρότι πέτυχε τρία τέρματα στην επίθεση, δέχθηκε ισάριθμα στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να καλύψει το εις βάρος του (-2) και έτσι να γνωρίσει την ήττα με 9-7 από την ομάδα του Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη κρατούν από το συγκεκριμένο παιχνίδι την πολύ καλή εμφάνιση και στρέφουν το βλέμμα τους γρήγορα προς την αναμέτρηση με το Π.Φάληρο το ερχόμενο Σάββατο (1/12, 17:00 – γηπεδούχος ο Ν.Ο.Χ.) στο κολυμβητήριο Π.Φαλήρου με στόχο την νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΧΑΝΙΑ 9-7

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-2, 2-1, 3-1, 3-3

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Λέντζος, Σιδέρης, Γερακούδης, Κόχειλας Ν., Κουρλιάφτης 1, Παπαδόγκωνας 3, Δερμιτζάκης Δ. 1, Χατζηγούλας, Αφρουδάκης Γ. 2, Αφρουδάκης Ζ., Κατσαούνης, Δερμιτζάκης Χρ. 2, Φώσκολος, Οικονομίδης, Παρασκευόπουλος.

ΧΑΝΙΑ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Κοκόνας, Σαρτζετάκης, Σολογάνης, Μαζοκοπάκης, Μπατάκης, Πετρόχειλος, Χαριτάκης 2, Δασκαλάκης, Βιζυράκης 2, Βλοντάκης 3, Μιγιάκης, Βίσμπας.