Νέο στραβοπάτημα για την Κέρκυρα

0

Έχει σοβαρό πρόβλημα και δείχνει να μην μπορεί να συνέλθει. Ο λόγος για την Κέρκυρα, η οποία έμεινε στο 0-0 το μεσημέρι της Δευτέρας (23/11) με τον Αχαρναϊκό και πέταξε άλλους δύο βαθμούς.

Είναι εμφανές πως οι Φαίακες πρέπει να διορθώσουν πολλά αν θέλουν να επιστρέψουν στη Σούπερ Λίγκα και θα κληθούν άμεσα να ξυπνήσουν και να σπάσουν το σερί των τεσσάρων ματς χωρίς νίκη.

Αυτή τη φορά είχαν στη διάθεσή τους τον πρώτο τους σκόρερ Ντουαλά, αλλά και πάλι δεν ήταν εκείνοι που θα έπρεπε. Κανένα από τα επιθετικά τους όπλα δεν βοήθησε και το αποτέλεσμα ήταν να περιοριστούν σε λίγες φάσεις.

Από την άλλη πλευρά, ο Αχαρναίκός επιβεβαίωσε πως ειδικά στο γήπεδό του είναι σκληρό καρύδι για όλους. Για περισσότερο από 45 λεπτά ήταν ανώτερος, είχε φάσεις για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Κέρκυρα, η οποία έψαξε από τα πρώτα λεπτά το γκολ για να της φύγει το άγχος και να πάρει ψυχολογία. Είχε μία καλή στιγμή στο 6′ και στο 11′ το σουτ του Ντουαλά κατέληξε στη συμβολή των δοκών.

Ωστόσο, πολύ γρήγορα άρχισαν να βγαίνουν τα προβλήματα στους Φαίακες, οι οποίοι δεν είχαν ενέργεια. Έτσι έχαναν εύκολα τις μονομαχίες με αποτέλεσμα να δεχτούν πίεση στη συνέχεια και να μην έχουν τον έλεγχο του ματς.

Ο Παβίσεβιτς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ματσούκα που από τα αριστερά πατούσε περιοχή και απειλούσε συστηματικά. Αμφότεροι εξέθεταν συνεχώς τους προσωπικούς τους αντιπάλους.

Έτσι ο Κουτζαβασίλης κλήθηκε να κάνει δύο καλές επεμβάσεις, ενώ είδε αρκετές φορές τις τελικές προσπάθειες των αντιπάλων του να είναι άστοχες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε ρόλο κομπάρσου, αλλά κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό ήταν πιο ισορροπημένο και ανοιχτό, καθώς η Κέρκυρα βρήκε τον τρόπο να ελέγξει το ματς και να φτιάξει φάσεις κατά διαστήματα.

Στο 57′ οι φιλοξενούμενοι με τον Καμπάνταη άγγιξαν το γκολ, αλλά ο Παγούδης αντέδρασε εξαιρετικά, ενώ τρία λεπτά μετά ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων. Ο Παβίσεβιτς προτίμησε να μη δώσει στον αμαρκάριστο Καλογερόπουλο και έκανε ένα άστοχο σουτ.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι μονομαχίες άρχισαν να γίνονται συνεχώς και πιο δυνατές, ενώ η μπάλα μεταφερόταν με ταχύτητα από τη μία εστία στην άλλη.

Ωστόσο, τόσο ο Αχαρναίκός όσο και η Κέρκυρα προσπαθούσαν να μην παίρνουν κάποιο ρίσκο προς το φινάλε του ματς. Οι Φαίακες πίεσαν μήπως και κλέψουν έστω και στο τέλος τον βαθμό, αλλά δεν τα κατάφεραν αφού εκτός των άλλων οι αλλαγές δεν βοήθησαν καθόλου με εξαίρεση ίσως τον Σουάνη που ήταν κινητικός, αλλά όχι ουσιαστικός.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπλούνας (Μεσσηνίας), βοηθοί οι Λαμιάς (Μεσσηνίας) και Σερεμέτης (Μεσσηνίας), ενώ τέταρτος ο Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κίτρινες: 38′ Ματσούκας, 50′ Καλογερόπουλος, 52′ Ομπράντοβιτς, 62′ Καλογερόπουλος – 63′ Όμο, 90’+3 Φάμπιο

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Παγούδης, Σωτηράκος, Χριστόπουλος, Ιωαννίδης, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Αθανασίου (74′ Ταμπάκης), Καλογερόπουλος (74′ Μαρής), Ματσούκας (86′ Αναστασίου), Ομπράντοβιτς, Παβίσεβιτς.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Άγγελος Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ντιόγκο, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Όμο, Καρντόσο (86′ Φάμπιο), Κόντος, Ζορμπάς, Ντουαλά, Καμπάνταης (59′ Σουάνης).

Πηγή: a-sports.gr

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων.