Νίκη-χρυσάφι

0

Τη Κυριακή(19/3 15.00) ο ΑΟΧ κατάφερε να αποσπάσει μία πολύ σπουδαία νίκη στο Μενίδι κόντρα στον Αχαρναϊκό με σκορ 1-2 και να πάρει με αυτό το τρόπο σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά λάθη και λίγες τελικές προσπάθειες. Στο 12ο λεπτό η ομάδα του ΑΟΧ είχε τη πρώτη καλή προσπάθεια, όταν ο Σταματής μπήκε στη περιοχή από αριστερά και γύρισε στο Φουρλάνο, αλλά το πλασέ του τελευταίου μπλόκαρε εύκολα ο Ψύχος. Στο 27ο λεπτό μετά το ένα-δύο των Τσεμπερίδη και Ντάγκρα, ο φορ του Αχαρναϊκού μπήκε μέσα στην περιοχή και έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα των Βασιλείου-Δαμιανάκη, με τον διαιτητή να του δείχνει την κίτρινη κάρτα για θέατρο και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι. Στο 41ο λεπτό η ομάδα του Αχαρναϊκού άνοιξε το σκορ. Ο Τσεμπερίδης μπήκε μέσα στη περιοχή και ανετράπη από τον Λάσκαρη με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρσελίνο, ο οποίος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 1-0. Στο 45ο λεπτό, και πιο συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΑΟΧ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Φουρλάνος έκανε ωραία κάθετη μπαλια στον Τσουκάνη, αυτός γύρισε στον Σταματή, ο οποίος έκανε πολύ ωραίο κοντρόλ και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-1, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα του αγώνα έπεσε αισθητά, με το άγχος για το αποτέλεσμα να βαραίνει και τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα τα αρκετά λάθη. Η φάση που έκρινε τον αγώνα συνέβη στο 74ο λεπτό. Ο Τσουκάνης εκτέλεσε το φάουλ και ο ο Δαμιανάκης που ήταν αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-2, σκορ που ήταν και το τελικό.

Αχαρναϊκός (Γιώργος Μαραντάς): Ψύχος, Σωτηράκος, Καραντασιάδης (83′ Σταμούλης), Αναστασίου, Τσουβαλτσίδης, Παπατόλιος, Τσεμπερίδης, Ντάγκρας, Μαρσελίνο (62′ Λύρας), Τζέφερσον, Ζαχαρός (80′ Μεζίνι)

Α.Ο. Χανιά (Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Τσουκάνης, Λάσκαρης (60′ Ντούμος), Δρίζης, Αποστολόπουλος (76′ Κοζάκης), Φουρλάνος, Σταματής (90’+3′ Αφράτης), Ρούνεϊ

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Σιδέρης – Οικονόμου (Αχαΐας)
4ος: Σχίζας (Αθηνών).

ΣΚΟΡΕΡ: 42’ Μαρσελίνο- 45+1’ Σταματής, 74’ Δαμιανάκης