Μεγάλη νίκη, η οποία τον »βάζει» σε τροχιά 5αδας, πέτυχε ο Πλατανιάς κόντρα στην Κέρκυρα(Κυριακή 29/1 17.15) με σκορ 2-1 στον αγώνα που έγινε στα Περιβόλια για το πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα των Χανίων με αυτή τη νίκη, η οποία έγινε με μεγάλη ανατροπή καθώς έχανε 0-1 στο ημίχρονο, έφτασε τους 25 βαθμούς πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο την 5αδα.

Το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο των Περιβολίων δεν ήταν ιδιαίτερα καλό καθώς είχε μόλις μία φάση. Αυτή ανήκε στην Κέρκυρα. Πιο συγκεκριμένα στο 39ο λεπτό ο Τουράμ έβαλε την ομάδα των Φαιάκων μπροστά στο σκορ. Αυτή ήταν και η μόνη αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική μορφή από το πρώτο. Ο Πλατανιάς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και προσπάθησε να γυρίσει το ματς. Σε αυτό συνέβαλλε και η γρήγορη ισοφάριση του αγώνα. Στο 48ο λεπτό ο Βάντερσον με σουτ μέσα από την περιοχή έβαλε την ομάδα των Χανίων ξανά στο παιχνίδι. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν ο Μανούσος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ντιμιτρόφσκι, με το διαιτητή να δείχνει αμέσως την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο οποίος δεν αστόχησε, πετυχαίνοντας έτσι το 2-1 και το έκτο προσωπικό του γκολ. Στα τελευταία λεπτά η Κέρκυρα προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, χωρίς ωστόσο να κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Μπανανά, Πριντέτα, Καρυπίδης (70’ λ.τρ. Κάργας), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (46’ Μενδρινός), Βάντερσον, Μανούσος, Σίγκνεβιτς (83’ Γουνδουλάκης), Γ. Γιακουμάκης.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας (73’ Ντιμιτρόφσκι), Βενέτης (87’ Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Ντιόγκο Ζορντάο, Σιόντης, Ανδερόπουλος (61’ Νίκιτς), Ματιέ Γκόμες, Ζορμπάς, Επστάιν, Τουράμ.

ÐËÁÔÁÍÉÁÓ - ÊÅÑÊÕÑÁ PLATANIAS - KERKIRA (SUPERLEAGUE 2016-2017)