Ο Λίτα είναι εδώ!

0

Ακούστηκαν πολλά γι΄αυτόν όταν ήρθε. Τώρα φημολογούνταν πως θα φύγει. Ο Λίτα παρ΄όλα αυτά έδωσε τη νίκη με 2-1 στον ΑΟ Χανιά επί του Ολυμπιακού Βόλου εκτός έδρας με τρομερό σουτ στο 90΄, για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός Βόλου πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 11΄ μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Χιντζίδης έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Τσιλιγκίρη, ο οποίος όμως πλάσαρε άουτ.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΑΟ Χανιά κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Η ομάδα του Θωμά Γράφα απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Δεινόπαπα, ο οποίος βγήκε φάτσα με την εστία και πλάσαρε, όμως τον πρόλαβε ο Δασκαλάκης, που βρήκε μπάλα και πόδια του παίκτη με τον διαιτητή να μη δίνει πέναλτι.

Η φάση που που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του ΑΟΧ, αλλά και θα συζητηθεί σημειώθηκε στο 44’, όπου ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Σκοπελίτη σε μια φάση που ο Χιντζίδης πήγε να εκτελέσει αρχικά το πλάγιο, όμως, αρκετά μέτρα πιο μπροστά εκτελέστηκε γρήγορα τελικά από τον Μοράν, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΑΟΧ να μπερδευτούν και ο Σκοπελίτης πήρε την μπάλα και σκόραρε. Ο διαιτητής συζήτησε με τον βοηθό και μετά από λίγα λεπτά εν τέλει το γκολ μέτρησε κανονικά και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με επεισοδιακό τρόπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Χανιά είχε τις πρωτοβουλίες και δίκαια κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 70΄ ο νεοεισελθών Σάντερσον στο 70΄ σούταρε περίπου από τα 25 μέτρα και νίκησε τον Δασκαλάκη, ο οποίος αν και μέχρι τότε τα είχε πάει εξαιρετικά, φέρει ευθύνη.

Τα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και έδειχναν να ελέγχουν το ματς, ψάχνοντας να κάνουν την ολική ανατροπή, όμως, στο 86′ ο Ντεπέτρις έκανε την προβολή, ο Διαμαντόπουλος έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, ο διαιτητής δεν το είδε και έδωσε άουτ αντί για κόρνερ.

Τελικά, στο τέλος χαμογέλασε ο ΑΟ Χανιά, καθώς ο Λίτα στο 90΄με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το τελικό 1-2 και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 8’ φάουλ του Νύκταρη από δεξιά ο Γκέσιος με «τακουνάκι» η μπάλα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 11’ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Τσιλιγκίρη να πλασάρει τον Μπλάζιτς όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 26’ ο Δεινόπαπας έκανε ωραία κίνηση πρόλαβε τον Δασκαλάκη, ο οποίος βρήκε μπάλα και πόδια του παίκτη των Χανίων, όμως, ο διαιτητής δεν δίνει πέναλτι και δείχνει κόρνερ.

Στο 36’ ο Χιντζίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 40’ ο Πολύζος σούταρε όμως ο Μπλάζιτς μπλόκαρε εύκολα.

Στο 41’ ο Δεινόπαπας κινήθηκε και ελευθερώθηκε ωραία μέσα στην περιοχή όμως ο Δασκαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 44’ γκολ για τους γηπεδούχους, 1-0. Ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Σκοπελίτη σε μια φάση που υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Ο Χιντζίδης πήγε να εκτελέσει αρχικά το πλάγιο, όμως, αρκετά μέτρα πιο μπροστά εκτελέστηκε γρήγορα τελικά από τον Μοράν, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΑΟΧ να μπερδευτούν και ο Σκοπελίτης πήρε την μπάλα και σκόραρε. Ο διαιτητής συζήτησε με τον βοηθό και μετά από λίγα λεπτά εν τέλει το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 54′ σουτ του Σκοπελίτη έξω από την περιοχή, άουτ.

Στο 63′ ο Σάντερσον έπαιξε με τον Δεινόπαπα, ο οποίος έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά η προβολή υπό πίεση του Γκέσιου κατέληξε άουτ.

Στο 65′ μακρινό σουτ του Δεινόπαπα, άουτ.

Στο 66′ τεράστια ευκαιρία για τον ο ΑΟΧ, με τον Σαϊνέ να κάνει το σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε.

Στο 70΄ γκολ για τον ΑΟΧ, 1-1. Ο νεοεισελθών Σάντερσον στο 70΄ σούταρε περίπου από τα 25 μέτρα και νίκησε τον Δασκαλάκη, ο οποίος αν και μέχρι τότε τα είχε πάει εξαιρετικά, φέρει ευθύνη.

Στο 86′ ο Ντεπέτρις έκανε την προβολή, ο Διαμαντόπουλος έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, ο διαιτητής δεν το είδε και έδωσε άουτ αντί για κόρνερ.

Στο 90΄ γκολ για τον ΑΟΧ, 1-2. Ο Θωμάς Γράφας έβαλε στο ματς τον Λίτα και αυτός με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Δασκαλάκη.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Δασκαλάκης, Ζέρης, Χιντζίδης, Καραμανλής, Νικολόπουλος, Πολύζος, Νάστος, Σκοπελίτης (58΄λ. τρ.Ντεπέτρις), Τσιλιγκίρης, Μοράν (68΄Νικολιάς), Αλαμάνης (46΄Αλαμάνης).

ΑΟ Χανιά (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Μπριλάκης, Σαϊνέ, Ηρακλής, Διαμαντόπουλος, Χατζηλιάδης, Νύκταρης Ν., Δεινόπαπας (70΄Τσούτσης), Ρίκκα (57΄Σάντερσον), Γκέσιος (72΄Λίτα).