Ο «Φονέας» και του… ΑΟΧ (HL)

0

fostiras-aox-faoyl

Με το αριστερό ξεκίνησε η χρονιά για τον ΑΟ Χανιά που ηττήθηκε με 1-0 στον Ταύρο από τον Φωστήρα, για την 9η αγωνιστική της Football League 2.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις ο Φωστήρας σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάση και πήρε το «τρίποντο» με τον ΑΟΧ να στερεί στην τελική πάσα και να προσπαθεί με μακρινά σουτ να νικήσει τον Μπότο, που όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί ώστε να κρατήσει το «0» για την ομάδα του.

Μετά τον αποκλεισμό του ΑΟΧ στο Κύπελλο, από τον «Φονέα», γνώρισε και την ήττα στο πρωτάθλημα… και έφυγε από τον Ταύρο για δεύτερη φορά με άδεια χέρια, μένοντας στους 10 βαθμούς.

Πρώτο ημίχρονο

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που μπήκαν οι γηπεδούχοι δυνατά, ο ΑΟΧ ισορρόπησε από νωρίς το παιχνίδι και προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση με τον Γωνιωτάκη κυρίως. Χωρίς την κλασική φάση ο Φωστήρας ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 38΄ με απευθείας φάουλ του Στάμου και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της το 1-0. Ο ΑΟΧ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 44΄ με τον Πάγκαλο να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ, μετά από όμορφη συνεργασία με τον Γωνιωτάκη, όμως ο Μπότος ήταν σε ετοιμότητα και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φωστήρας μπήκε καλύτερα, με τον ΑΟΧ να ισορροπεί και πάλι νωρίς το παιχνίδι, χωρίς να μπορεί να πετύχει όμως ένα γκολ που θα του έδινε άλλον αέρα για την συνέχεια του παιχνιδιού. Όμως, οι γηπεδούχοι, έχοντας το υπέρ του σκορ από το πρώτο ημίχρονο, κρατούσαν την μπάλα όσο έπρεπε ώστε να μην αφήσουν τους παίκτες του κ. Σεροπιάν να βγουν στην επίθεση,ενώ, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν και κάποια λάθη από την άμυνα του ΑΟΧ ώστε να πετύχουν δεύτερο γκολ, χωρίς να τα καταφέρουν. Ο ΑΟΧ προσπάθησε με αλλαγές από νωρίς να πετύχει κάποιο γκολ με τον Κέρι, που ήρθε από τον πάγκο, να δίνει λύσεις όμως το πρόβλημα στην τελική πάσα και σκέψη να στερεί τους «μπλε» την ευκαιρία να φτάσουν μπροστά από τον Μπότο. Έτσι οι παίκτες της Χανιώτικης ομάδας προσπάθησαν με μακρινά σουτ να πετύχουν ένα γκολ, το οποίο δεν ήρθε ποτέ και έτσι έφυγαν από τον Ταύρο για ακόμα μία φορά με άδεια χέρια…

Φωστήρας (Κ.Ψυρρόπουλος): Μπότος, Μπιλίτσης, Πεταυράκης, Παραράς, Τσώνης, Μπούκουρης, Μπούμπας, Στάμος, Κούτρος, Βαβάτσικος, Παντελής.

Α.Ο.Χανιά (Μ.Σεροπιάν): Μαρκαντωνάκης, Μποχώνης, Πάγκαλος, Γωνιωτάκης, Πυθαρούλης, Βουρβαχάκης, Ψυχουντάκης, Ζντράβγκοβιτς, Δουμάνης, Καμπλιώνης, Κορτσινίδης.