Πάμε παρακάτω…

0

Ο τίτλος είναι διττός.Κάποιοι θα τον εκλάβουν ως την συνέχιση της κατιούσας που έχει πάρει εδώ και καιρό ο Πλατανιάς και άλλοι ότι ο συγκεκριμένος αγώνας- όσο κι αν ο Παναθηναϊκός δεν είναι Παναθηναϊκός-δεν τον συμπεριλάμβανες σε αυτούς που δεν χάνεις και πολλά…

Διαλέγετε και παίρνετε…

Όπως , όμως και να το δει κάποιος η εικόνα του υπό κατασκευή Πλατανιά δεν ήταν και πολύ ενθαρρυντική και μάλλον το τελικό 2-0 ήταν αποτέλεσμα της αδυναμίας (ανυπαρξίας) των επιθετικών του Παναθηναϊκού και λιγότερο της αμυντικής διάθεσης των «κόκκινων».

Το μόνο θετικό ήταν η εμφάνιση του Κλιάϊτς αλλά αν ο καλύτερος σου παίκτης είναι ο τερματοφύλακας σου τότε…

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει πολλές τελικές από το πρώτο μέρος ψάχνοντας το γκολ και μάλιστα, οι περισσότερες από τις φορές που προσπάθησε ν’ απειλήσει την εστία του Κλιάιτς, είχαν ορθολογικό τρόπο. Κυρίως από αριστερά με τον ορεξάτο Μουνιέ πλησίαζε στην περιοχή των Κρητικών το «τριφύλλι», όμως ούτε τύχη είχε όταν θα τη χρειαζόταν, ούτε αποτελεσματικοί εμφανίστηκαν όσοι πρωταγωνίστησαν σε καλές στιγμές για γκολ, μπροστά από τον αρκετά καλό, Φίλιπ Κλιάιτς του Πλατανιά. Στο 21ο λεπτό ο Άντονι Μουνιέ βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αλλά νικήθηκε, λίγο αργότερα δοκίμασε το αριστερό του πόδι ο Βιγιαφάνιες για να δει ξανά τον Κλιάιτς να διώχνει πέφτοντας, όπως το έπραξε ο Σέρβος σε ξαφνικό σουτ του Άλτμαν στις καθυστερήσεις. Ελάχιστες φορές και κυρίως σε αντεπιθέσεις προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος ο Πλατανιάς, που αποτύγχανε συνεχώς, εκτός από μια μακρινή προσπάθεια του Κοροβέση στο 40′ που έδιωξε ο Βλαχοδήμος.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο όσον αφορά στους ρόλους που είχε η κάθε ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός να προσπαθεί να επιτεθεί με τον Μουνιέ να συνεχίζει τα τρεξίματα και τις προσπάθειες που έδειχναν ικανές για κάτι καλό για τους «πράσινους», όμως αυτό το καλό δεν μπορούσε να έρθει όταν η τελική ενέργεια δεν ήταν αρκετή για το γκολ. Η διάθεση υπήρχε από τους πράσινους, όμως δεν υπήρχε και ο φορ στον οποίο θα μπορούσαν να βασιστούν. Με την αποχώρηση και του Πίσπα, του οποίου τη θέση πήρε ο Δώνης, πλέον ο Παναθηναϊκός έπαιζε με… ψευτοεννιάρια, δίχως στράικερ. Η λύση ήρθε στο 72′ όταν ο Βιγιαφάνιες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε χέρι του Ντικαμονά εντός περιοχής, έγραψε το 1-0 μετουσιώνοντας την υπεροχή και τον κόπο του ιδίου και των συμπαικτών του στο ματς, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά μια τεράστιας σημασίας – και ειδικά από ψυχολογικής άποψης – νίκη στο σύνολο του Μαρίνου Ουζουνίδη. Ο Πλατανιάς ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντικαμονά με δεύτερη κίτρινη στο 82′, ενώ στις καθυστερήσεις και πάλι ο Βιγιαφάνιες ευστόχησε σε πέναλτι για το 2-0, ωστόσο, η υπόδειξη του ρέφερι ήταν λανθασμένη για χέρι του Καρυπίδη.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.