Πήρε το φιλικό… ντέρμπι με τον Εργοτέλη ο ΑΟΧ

0

Τη νίκη με 2-1 επί του Εργοτέλη στο Ηράκλειο πήρε ο ΑΟ Χανιά. Ντεμπούτο έκανε ο Λερόι Λίτα, ο οποίος κατάφερε να βρει και τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 20′ άνοιξε το σκορ του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπουρσέλη στο 38′. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Κουρδάκης στο 49′.

Πολύ καλός ο ΑΟΧ, ο οποίος έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι του, ενώ και οι συνεργασίες των παικτών ήταν εξαιρετικές. Η ομάδα του Θωμά Γράφα ήταν καλύτερη στο ματς και δυσκολεύτηκε μόνο όταν δέχτηκε το γκολ, αλλά εν συνεχεία κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ Χανιά: Βλαχάκης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς (35′ Κουρδάκης), Ρίκκα, Τσούτσης (46′ Δεινόπαπας), Ηρακλής (46′ Μπουζούκης), Γεωργίου (65′ Κατρανίτσας), Χατζηλιάδης (46′ Ψυχογιός), Μασάδο (46′ Νύκταρης (90′ Διαμαντόπουλος), Σαϊνέ (48′ Γκέσιος), Λίτα (46′ Σταματής)

Στον πάγκο: Κόλλιας, Μπάτσι

Εργοτέλης: Δερμιτζάκης (Αθανασίου), Ντο Σάντος, Άλμπι (89′ Γρομητσάρης), Γιαλούσης, Δωματάς (70′ Βογιατζής), Φουκαράκης, Λεονάρντο (56′ Κυριακόπουλος), Σηφάκης (76′ Χαλκουτσάκης), Παμλίδης (87′ Γαρεφαλάκης), Κούρτι, Μπουρσέλης (91′ Νόκαϊ)

Το παιχνίδι λεπτό προς λεπτό:

11938160_10205203161984274_339464351_n

Στο γήπεδο βρίσκονται και οι παίκτες του ΟΦΗ, Στέφανος Μαρτσάκης, Γιάννης Γκούμας, παρέα με τον Χανιώτη τερματοφύλακα του Άρη, Μανώλη Καλογεράκη, ενώ το παρών έδωσαν και οι παίκτες του Ερμή Ζωνιανών, Μηνάς Τζανής και Νίκος Κατσικοκερης.

Ο Ηρακλής Νύκταρης είχε εγκάρδιες συνομιλίες με τον πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής και Διευθύνων Σύμβουλο του Εργοτέλη, Γιάννη Δασκαλάκη.

6’Ανούσια υπεροχή για τον Εργοτέλη, ο οποίος κέρδισε και δύο κόρνερ, τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε

8′ Φάουλ του Μασάδο από πλάγια θέση έδιωξε με γροθιές ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

10′ σουτ του Τσούτση λίγο άουτ

Φάουλ του Μασάδο από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε μπροστά από τους Τσούτση, Μπριλάκη, οι οποίοι αιφνιδιάστηκαν, με τον Εργοτέλη να διαμαρτύρεται για οφ σάιντ

Ο ΑΟ Χανιά μετά το πρώτο 5λεπτο που μπήκε νωθρά, ισορρόπησε το ματς και έγινε απείησε με τα δυο στημένα

15′ Ο Χατζηλιάδη έβγαλε κάθετη, αλλά ο Λίτα δεν πρόλαβε

Γκοοοολλλ

20′ Ο Τσούτσης κέρδισε πέναλτι, με τον Λίτα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΑΟ Χανιά σημειώνει και το πρώτο του γκολ

25′ Τεχνικό τάιμ άουτ για νερό

30΄ Ο Φουκαράκης έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ

Ο ΑΟ Χανιά έχει την υπεροχή και με τους Μασάδο, Σαϊνέ και Λίτα δημιουργούν «πονοκεφάλους» για την άμυνα του Εργοτέλη

35′ Αλλαγή για τον ΑΟ Χανιά. Κουρδάκης αντί Καρτσαμπά

Από αριστερά κυρίως επιτίθεται ο Εργοτέλης, με τον Λεοναρντο

Γκοοολλλ

38′ Οι παίκτες του Εργοτέλη άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Παμλίδη να στρώνει στον Μπουρσέλη, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-1.

40′ Ο Ντο Σάντος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ

Μετά το 35′ ο Εργοτέλης έχει την κατοχή

44 Φάουλ του Κούρτι βρήκε στο τείχος του ΑΟ Χανιά, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν

45 Λήξη του ημιχρόνου

46′ Έναρξη του β’ μέρους

Η εντεκάδα του ΑΟ Χανιά στο δεύτερο ημίχρονο:

ΑΟ Χανιά: Βλαχάκης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς (35′ Κουρδάκης), Ρίκκα, Τσούτσης (46′ Δεινόπαπας), Ηρακλής (46′ Μπουζούκης), Γεωργίου, Χατζηλιάδης (46′ Ψυχογιός), Μασάδο (46′ Νύκταρης), Σαϊνέ (48′ Γκέσιος), Λίτα (46′ Σταματής)

Επιπλέον παίκτες: Κατρανίτσας, Διαμαντόπουλος

47΄ Ο Φουκαράκης σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βλαχάκη

Γκοοοολλλ

49′ Γκολ για τον ΑΟ Χανιά. Ο Νικομανώλης Νύκταρης εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κουρδάκης έκανε το 1-2

54′ Φάουλ του Ντο Σάντος από αριστερά, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγο άουτ

55′ Ο Δεινόπαπας κινήθηκε πολύ ωραία έκανε και την παράλληλη, αλλά ο Γκέσιος ήταν πιο πίσω

56′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Κυριακόπουλος στη θέση του Λεονάρντο

63′ Ο Παμλίδης σούταρε, με τον Βλαχάκης να αποκρούσει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία

67′ Ο Νύκταρης εκτέλεσε το φάουλ, με τον Μπουζούκη να παίρνει την κεφαλιά και να σκοράρει, αλλά ακυρώθηκε. Οφ σάιντ

65′ Αλλαγή για τον ΑΟΧ. Κατρανίτσας αντί Γεωργιου

70′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Βογιατζής στη θέση του Δωματά

73′ Ο Νύκταρης εκτέλεσε ακόμα ένα φάουλ, ο Μπριλάκης πήρε την κεφαλια, η οποία κατέληξε άουτ

77‘ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στη θέση του Σηφάκη ο Χαλκουτσάκης

78′ Ανάποδο ψαλίδι από τον Παμλίδη, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη αμυντικουό και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Βλαχάκης

87′ Γαρεφαλάκης αντί Παμλίδη

89′ Γρομητσάρης αντί Άλμπι

90′ Διαμαντόπουλος στη θέση του Νύκταρη

91′ Κούρτι αντί Μπουρσέλη και Νοκάι στη θέση του Μανουσάκη

92′ Δοκάρι για τον Εργοτέλη, ύστερα από σουτ του Ντο Σάντος

Τέλος παιχνιδιού. Ο ΑΟ Χανιά νίκησε 2-1 στο Ηράκλειο τον Εργοτέλη