Ο Πλατανιάς πήρε παλικαρίσια πρόκριση κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα(Τετάρτη 1/2 17.15) με σκορ 1-2 στη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος στο στάδιο των Ζοσιμάδων και έτσι προκρίθηκε στους 8 του Κυπέλλου. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, που τα έδωσαν όλα για να εξασφαλίσουν τη πρόκριση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Πλατανιάς πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 10ο λεπτό ο Μπανανά έχασε 2 σουτ μέσα από την περιοχή, τα οποία μπλοκαρίστηκαν εύκολα. Στο 11ο λεπτό ο Μαραγκός έχασε τρομερή ευκαιρία, καθώς η κεφαλιά που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 23ο λεπτό ο Μανούσος έκανε ένα πολύ καλό σουτ από εξαιρετική θέση, το οποίο όμως αποκρούστηκε. Η απάντηση των Ιωαννίνων ήρθε Στο 31ο λεπτό όταν ο Γιάκος σε τετ-α τετ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο μέρος επιφύλασσε περισσότερες συγκινήσεις. Αρχικά στο 50ό λεπτό ο διαιτητής δεν σημείωσε τη παράβαση του πέναλτι σε κράτημα του Πριντέτα στον ΖάΪρο, ενώ Στο 59ο λεπτό ο Κοκκαλάς έκανε μία τρομερή επέμβαση στο δυνατό τελείωμα που έκανε ο Κόντε. Στην συνέχεια στο 650 λεπτό ο Μπέριος αποβάλλεται σωστά για διώξιμο της μπάλας με το χέρι, παράβαση που δόθηκε πέναλτι λόγω του ότι ο παίκτης των Ιωαννίνων ήταν εντός περιοχής. Το πέναλτι όμως αυτό δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει ο Μανούσος, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 84ο λεπτό ήρθε η φάση που έβαλε »φωτιά» στο ματς. Ο ΖαΪρο αφού βγήκε απέναντι από τον Κοκκαλά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, οδηγώντας το ματς σε παράταση. Στο α’ μέρος της παράτασης η ομάδα των Χανίων σκόραρε με τον Γιορέντε, ο διαιτητής όμως το ακύρωσε λανθασμένα καθώς είδε επιθετικό φάουλ του Στανισάβλιεβιτς πάνω στον Περιστερίδη. Ο Πλατανιάς στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονμέκτημα, ανέβασε την απόδοσή του και πήρε στο 113ο λεπτό μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης όταν ο Γιορέντε σκόραρε από την άσπρη βούλα, μετά από ανατροπή του Γιακουμάκη. Η πρόκριση για την ομάδα των Χανίων σφραγίστηκε στο στο 120ο λεπτό, όπου ο Μανούσος με πολύ ωραία τρίπλα και αλλαγή ποδιού σκόραρε από μακρινή απόσταση.
Να σημειώσουμε πως ο Πλατανιάς στην επόμενη φάση θα τεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ-Λεβαδιακός

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (28′ Γιάκος), Νικολιάς (55′ Κόντε), Ναδάλες (69′ Σκόνδρας), Βιδάλ, Ζάιρο

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Βαντερσον, Κάργας, Πριντέτα (54′ Στάθης), Μπανανά, Μουνάφο, Μαραγκός, Αποστολόπουλος (64′ Σίγκνεβιτς), Γιορέντε, Μανούσος, Γιακουμάκης (79′ Στανισάβλιεβιτς)

ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ (ÊÕÐÅËËÏ 2016-2017)