Παράταση στην αγωνία

0

Τη Κυριακή(21/5 17.00) ο Κισσαμικός ηττήθηκε από τον Παναιγιάλειο με σκορ 1-0 στον αγώνα που διεξήχθη στο Αίγιο στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα των Χανίων δε κατάφερε να εξασφαλίσει τη παραμονή της και πλέον επιδιώκει να κάνει το δύο στα δύο στα Περιβόλια κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα και τον Πανσερραϊκό.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο χωρίς ωστόσο να έχει ιδιαίτερες επικίνδυνες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Αρχικά στο 12ο λεπτό το σουτ που έκανε ο Τσιλιγκίρης εξουδετερώθηκε από τον Λαζαρίδη. Στο 14ο λεπτό ο Στογιάνοφ βρέθηκε σε θέση βολής χωρίς όμως να πετύχει κάτι καθώς η προσπάθεια του ανακόπηκε από τον Ρότα. Στο 25ο λεπτό έγινε η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους. Ο Κρητικός τροφοδότησε τον Τσιλιγκίρη στην πλάτη της άμυνας του Κισσαμικού, όμως το πλασέ που έκανε εκείνος ήταν πολύ αδύναμο, με τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει σχετικά εύκολα. Στο 28ο λεπτό ο Κισσαμικός προσπάθησε να απαντήσει όταν μετά το λάθος του Ντέμο, ο Σεληνιωτάκης τροφοδότησε τον Στογιάνοφ, όμως το αριστερό σουτ του επιθετικού της Χανιώτικης ομάδας πέρασε μακριά από τα δοκάρια του Γκαραβέλη. Στο 38ο λεπτό, ο Γκούφας σπατάλησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, αφού η προσπάθεια του δεν απείλησε καθόλου τον Λαζαρίδη, ενώ στο 42ο λεπτό, ο Στογιάνοφ δεν μπόρεσε να επωφεληθεί από την αδράνεια στην άμυνα του Αιγίου, με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη. Τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου, αυτή του 43ου λεπτού, όταν ο Γκούφας σέντραρε, ο Τσιλιγκίρης έκανε το πλασέ στην κίνηση, χωρίς, όμως, να απειλήσει τον Λαζαρίδη.
Το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο φτωχό με το άγχος για το αποτέλεσμα να κυριεύει τις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών. Στο 48ο λεπτό ο Κρητικός έκανε μία όμορφη ατομική προσπάθεια, η οποία όμως ανακόπηκε από τον Μπουγαΐδη. Η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 75ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Σκαρτσίλα, ο Τσιλιγκίρης γύρισε με πολύ ωραία κίνηση το κορμί του, έπιασε το δυνατό σουτ, όμως ο Λαζαρίδης με το ένα χέρι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 76ο λεπτό η ομάδα του Παναιγιάλειου άνοιξε το σκορ. Μετά από ατομική προσπάθεια και σέντρα του Τσιλιγκίρη, ο Γκούφας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην γωνία του Λαζαρίδη. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, παρά τογεγονός πως ο Ντέμο στο 90ο λεπτό παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, με τον Ρότα να απομακρύνει την μπάλα πάνω από την γραμμή της εστίας του.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο (92′ Ρέλλας), Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας (69’ Σκαρτσίλας), Μωυσίδης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης (80’ Τρίγκας), Μπρους, Κρητικός.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Κουρέλλας, Τσοντάκης (85’ Βλάχος), Μπουγαΐδης (91’ Ενγκουέμ), Παντελάκης, Γκούμας, Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα, Νικόλτσης (68’ Μίλιτς), Μάντζης, Στογιάνοφ

Σκόρερ: 76’ Γκούφας

Διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Πυργάκης (Κορινθίας), Δόσκορης (Φθιώτιδας)

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.