Παρέμεινε στη κατηγορία ο Κισσαμικός

0

Τη Κυριακή(28/5 17.00) ο Κισσαμικός νίκησε τον Αγροτικό Αστέρα με σκορ 2-0 στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο των Περιβολίων στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Η ομάδα των Χανίων ήθελε μόνο το τρίποντο, για να καταφέρει να παραμείνει και τη νέα χρονιά στη Football League. Η νίκη αυτή που πήρε, σε συνδυασμό με τη νίκη της Καλλιθέας στην Ελευσίνα, συνέβαλλαν στο να εξασφαλίσει δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος τη σωτηρία.
Η ομάδα του Κισσαμικού, έχοντας το κίνητρο για τη νίκη, μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να πετύχει κάποιο γκολ. Αυτό ευτύχησε να το καταφέρει στο 8ο λεπτό, όταν ο Μάριο Μαρτίνεθ με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-0. Μετά από αυτό το γκολ η ομάδα του Κισσαμικού κατάφερε να διαχειριστεί χωρίς κανένα πρόβλημα το υπέρ της σκορ, καθώς ο Αγροτικός Αστέρας όχι μόνο δε κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Λαζαρίδη, αλλά και στο 45ο λεπτό έμεινε με παίκτη λιγότερο, όταν μετά το επεισόδιο που είχε ο Πατο με τον Σελινιωτάκη, ο επιθετικός από τη Γουινέα φέρεται να έφτυσε τον αντίπαλό του, με αποτέλεσμα να πάρει απευθείας κόκκινη κάρτα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Χανίων έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ, ώστε να κλειδώσει τη νίκη. Αρχικά στο 48ο λεπτό ο Μαρτίνεθ μετά από ατομική ενέργεια έδωσε στον Τιάγκο Σίλβα, το σουτ του οποίου όμως κατέληξε άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε το φάουλ αλλά η κεφαλιά που έκανε ο Σελινιωτάκης μπλοκαρίστηκε εύκολα από το Γιακουμή. Στο 63ο λεπτό ο Μάντζης απέφυγε εξαιρετικά τον Μπουτζίκο αλλά το σουτ που έκανε από κοντινή απόσταση μπλοκαρίστηκε εύκολα από το Γιακουμή. Στο 65ο λεπτό η κεφαλιά του Παντελάκη μετά από κόρνερ του Μαρτίνεθ απομακρύνθηκε με κεφαλιά στη γραμμή από τον Ουνγιαλίδη. Η πίεση αυτή του Κισσαμικού για δεύτερο γκολ ευοδώθηκε στο 87ο λεπτό, όταν ο Νικόλτσης με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και σουτ διαμόρφωσε το 2-0, εξασφαλίζοντας έτσι τη νίκη της Χανιώτικης ομάδας.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσοντάκης (75′ Ψιάνος), Παντελάκης, Γιαλούσης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα, Κίκε (70′ Βλάχος), Μαρτίνεθ, Μάντζης (81′ Νικόλτσης), Στογιάνοφ.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤ. (Νίκος Καραμπετάκης): Γιακουμής, Αργυρίου (46′ Τριανταφυλλάκος, 81′ Πάλλας), Μπουτζίκος, Κουκόλης, Βαφέας, Έππας (46′ Βουτσιάς), Χατζής, Τεγούσης, Ουνγιαλίδης, Πάτο, Γκέσιος.

Σκόρερ: 8′ Μαρτίνεθ, 87′ Νικόλτσης

Διαιτητής: Κοκκινάκης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.